X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Propozycje szefa RE dotyczące budżetu i funduszu odbudowy

02.07.2020 15:53
Szef Rady Europejskiej Charles Michel ma zaproponować w przyszłym tygodniu zmiany w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027 a także w funduszu odbudowy.
Audio
  • Propozycje szefa RE dotyczące budżetu i funduszu odbudowy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneBild: PAP/EPA/Riccardo Pareggiani / POOL

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dotyczą one zmniejszenia poziomu wydatków Wspólnoty po 2020 roku, a także zmodyfikowanych warunków wypłaty pieniędzy z funduszu odbudowy. 

Przewodniczący Rady ma już wizję swoich propozycji po konsultacjach z unijnymi liderami, które prowadził od kilkunastu dni. Poziom wydatków w budżecie Wspólnoty po 2020 roku miałby być zmniejszony, zgodnie z oczekiwaniami krajów z tak zwanej oszczędnej czwórki - Holandia, Danii, Szwecji i Austrii. Jednak - jak mówią unijni dyplomaci - nie odbędzie się to kosztem polityki spójności i rolnej. Na obronie tradycyjnych polityk przed cięciami zależy Polsce. Szef Rady nie przewiduje natomiast zmniejszenia funduszu odbudowy, który w przeciwieństwie do budżetu tworzonego w większości ze składek unijnych krajów, ma być zasilany pieniędzmi pożyczonymi przez Unię na rynkach finansowych. Komisja Europejska zaproponowała fundusz wysokości 750 miliardów euro. 

Charles Michel ma też zaproponować unijnym krajom, by zachować podział na bezzwrotne granty - pół biliona euro i pożyczki - 250 miliardów euro. Zmodyfikowane miałyby natomiast być warunki wypłaty pieniędzy z funduszu odbudowy. Szef Rady zaproponował, by około 70 procent z funduszu zostało rozdzielonych zgodnie z sugestiami Komisji Europejskiej do końca przyszłego roku. Natomiast podczas wypłaty pozostałej części pieniędzy w kolejnych latach, 2022 i 2023, pod uwagę brany byłby spadek PKB krajów członkowskich liczony od początku pandemii. Szef Rady Europejskiej podtrzymuje także powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności, ale w bardziej złagodzonej formie aniżeli proponuje to Komisja Europejska. Dyplomaci w Brukseli mówią, że złagodzone zapisy mają także poparcie Niemiec, kierujących obecnie pracami Unii Europejskiej. Te zapisy miałyby dotyczyć krajów, gdzie istnieje zagrożenie co do prawidłowego wykorzystania funduszy, czyli tych, które mają zarzuty korupcyjne.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: budżet unijny Unia Europejska