Polskie Radio
Section05
budżet unijny

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ursula von der Leyen Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Unia Europejska

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet budżet ue

Unijny budżet jest pusty. Kuźmiuk: przewodnicząca PE apeluje do szefów rządów o uzupełnienie dochodów

"Na zakończonym w ostatni piątek posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w dramatycznym wystąpieniu apelowała do szefów rządów o uzupełnienie dochodów 7-letniego unijnego budżetu, ponieważ jak to ujęła »nasze zasoby są napięte do granic możliwości«" - napisał Zbigniew Kuźmiuk na łamach portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 Rada Europejska GOSPODARKA

tylko u nas Polska krytykuje rewizję budżetu UE. "Nie uwzględnia potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami wojny"

Polska krytykuje plany rewizji wieloletniego unijnego budżetu, gdyż nie uwzględniają one potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami rosyjskiej napaści na Ukrainę. Takie stanowisko Polska przedstawiła na ministerialnej debacie w Brukseli poświęconej zmianom w budżecie do 2027 roku. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Unia Europejska budżet ue Beata Płomecka Komisja Europejska

Programy z nowej perspektywy finansowej UE. Minister Puda: do końca roku powinniśmy otrzymać zaliczki

Do końca roku powinniśmy otrzymać z Komisji Europejskiej zaliczki na poszczególne programy z nowej perspektywy finansowej. Ich wypłata następuje automatycznie po zatwierdzeniu programów - powiedział w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Komisja Europejska

Janusz Wojciechowski: KE nie przewiduje jakiejkolwiek blokady unijnych funduszy dla Polski

– Nie ma najmniejszego zagrożenia ani dla funduszy rolnych dla Polski, ani dla funduszy spójności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że jest także optymistą w sprawie wypłaty środków z KPO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Janusz Wojciechowski Beata Michniewicz Trójka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce 2022-2027

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027. Decyzja została podjęta zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa w ramach zmienionych wytycznych, dotyczących wsparcia regionalnego. Umożliwiają one krajom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska budżet ue

W Kancelarii Prezydenta omawiano temat Funduszu Odbudowy. Szczerski: nikt nie przedstawił koncepcji weta

- Podczas wtorkowego posiedzenia prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjne dot. decyzji o zasobach własnych koniecznej do uruchomienia Funduszu Odbudowy UE - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szczerski Andrzej Duda Unia Europejska budżet ue POLSKA polityka