X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Adam Glapiński: dzięki działaniom NBP w budżetach domowych i firm zostanie prawie 7 mld zł

24.07.2020 10:11
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował w Sejmie o najistotniejszych działaniach banku centralnego w związku z ogłoszeniem stanu pandemii. Jak mówił, była ona nie tylko zagrożeniem dla zdrowa publicznego, ale także gospodarki.
Audio
  • Adam Glapiński o wpływie pandemii koronawirusa na koniunkturę (IAR)
  • Adam Glapiński o niższych ratach kredytowych po obniżce stóp procentowych (IAR)
Adam Glapiński
Adam GlapińskiPAP/Marcin Obara

- By ograniczyć skalę negatywnych skutków ekonomicznych i przeciwdziałać utrwaleniu się osłabionej koniunktury, konieczne było podjęcie zdecydowanych kroków po stronie polityki gospodarczej - powiedział Adam Glapiński. Dodał, że NBP odgrywa w tym zakresie bardzo istotną rolę.

Wśród działań, które podjął NBP, prezes Adam Glapiński wymienił zapewnienie niezakłóconego działania systemu płatniczego, zaopatrywanie Polaków w gotówkę czy - jak to określił - poluzowanie polityki pieniężnej, co przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej tysięcy przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, zwiększając szanse polskiej gospodarki na szybki powrót na ścieżkę wzrostu.

Niższe stopy procentowe

Adam Glapiński zwrócił uwagę, że działaniem wspierającym polską gospodarkę było trzykrotne obniżenie od połowy marca stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej NBP łącznie o 1,4 punktu procentowego.

- Przełożyło się to na istotne oszczędności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w związku z obniżeniem rat od zaciągniętych kredytów i poprawiło zdolność kredytobiorców do obsługi zobowiązań wobec banków - mówił.

Niższe raty kredytów

Dodał, że dzięki obniżce stóp procentowych rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego spadła o około 120 złotych. - Z tytułu niższych rat kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz kredytu dla przedsiębiorstw, w budżetach gospodarstw domowych i firm zostanie rocznie prawie 7 miliardów złotych - zaznaczył.

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że reakcją banków na pandemię może być nadmierne ograniczenie podaży kredytów. Dodał, że Komitet Stabilności Finansowej zarekomendował resortowi finansów obniżenie do zera bufora ryzyka systemowego, wynoszącego dotąd 3 procent.

- Dzięki temu banki otrzymały do dyspozycji kapitał w wysokości około 30 miliardów złotych - powiedział Adam Glapiński.IAR/PR24/dad