X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ponad milion euro za klacz Perfinkę. Święto miłośników koni arabskich w Janowie Podlaskim

10.08.2020 11:03
Perfinka to najdroższa klacz sprzedana w tym roku podczas aukcji Pride of Poland. Kupiec zapłacił za nią 1 milion 250 tysięcy euro. W sumie w Janowie Podlaskim z 21 wystawionych koni właścicieli zmieniło dziesięć. 
Audio
  • Aukcja Pride of Poland - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Klacz Lawinia
Klacz LawiniaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

To była pierwsza w tym roku na świecie aukcja koni. Wszystkie wcześniejsze - z powodu pandemii - zostały odwołane. Organizatorzy musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, ale - jak mówi Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, odpowiedzialny za pokazy i aukcję - obyło się bez problemów

9-letnia siwa klacz Perfinka, którą za rekordową cenę wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej, w ubiegłym roku wygrała wszystkie czempionaty w USA. Nie było jej podczas aukcji, klacz jest obecnie w USA w dzierżawie, która kończy się 31 sierpnia. Ostateczny wynik licytacji, to 1 milion 587 tysięcy euro. Zdaniem prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Gawlika, aukcja zakończyła się sukcesem.

W sumie podczas 51. aukcji Pride of Ponad na sprzedaż wystawiono prawie 50 koni arabskich. To wyjątkowe przedsięwzięcie z długą i bogatą tradycją, a konie z polskich stadnin są niezwykle cenione na świecie - tłumaczy Tomasz Chalimoniuk. Internetową transmisję z aukcji oglądało na świecie około 95 tysięcy osób.

Aukcję Pride of Poland poprzedzał pokaz koni arabskich. W Janowie Podlaskim w weekend zaprezentowano ponad 130 klaczy i ogierów, pochodzących z państwowych i prywatnych hodowli. Za najlepszego konia 42. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi uznany został ogier Ferrum ze stadniny w Michałowie. Zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, polskie stadniny dobrze sobie radzą w czasach pandemii i zawsze mogą liczyć na wsparcie państwa.

Podczas tegorocznej aukcji Pride of Poland za 95 tys. euro sprzedana została klacz Lawinia ze stadniny w Michałowie. 70 tys. euro wylicytowano za źrebię, które ma się urodzić w marcu przyszłego roku od klaczy Emandoria ze stadniny w Michałowie, a 55 tys. za źrebię, które ma się urodzić w kwietniu przyszłego roku od klaczy Enezja z prywatnej stadniny Falborek Arabians. Konie licytowali kupcy m.in. z Belgii, Szwajcarii, Bahrajnu.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę 1 mln 396 tys. euro. Najwyższą cenę - 400 tys. euro - osiągnęła pięcioletnia, siwa klacz Galerida wyhodowana w Michałowie. Rekordowa, jak dotychczas, kwota padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro została sprzedana 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w stadninie janowskiej.

IAR/PAP/ep

 

Zobacz więcej na temat: konie Janów Podlaski pokaz