X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tempo wymiany pieców a jakość powietrza w Polsce

21.01.2021 15:00
Normy zanieczyszczenia powietrza w Polsce na początku tygodnia były wyjątkowo wysokie, wraz z ociepleniem jest trochę lepiej, ale problem nie znika
Audio
  • Smog wciąż groźny - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Wystarczył mróz, brak wiatru i powszechne ogrzewanie węglem lub drewnem w bezklasowych kotłach, aby smog unosił się dosłownie nad połową kraju. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od poniedziałku między innymi w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Lublinie i Białymstoku normy szkodliwych pyłów przekroczone były kilkukrotnie .

Władze miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem apelowały o pozostanie w domach, o nie rozpalanie kominków oraz o ograniczenie korzystania z transportu. Zalecano także unikania wietrzenia pomieszczeń. W tej chwili poziom smogu zdecydowanie się zmniejszył, ale nie zmniejszył się problem. – Podstawową przyczyną smogu jest  spalanie w przestarzałych kotłach złej jakości paliwa - tłumaczy Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, gdzie od ponad roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem, powietrze jest dużo lepsze niż na obszarze Gdańska czy Gdyni. Pomóc w rozwiązaniu problemu smogu w dużych polskich miastach może tylko szybka wymiana bezklasowych kotłów, tzw. kopciuchów – uważają eksperci.

Wymianę palenisk na niskoemisyjne ma przyspieszyć zarówno program rządowy "Czyste powietrze", jak i programy miejskie. W ramach programu "Czyste powietrze" do 2029 roku wymienionych zostanie 3 miliony palenisk. Dotąd wymieniono ich ponad 72 tysiące. Jak mówi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, budżet całego programu "Czyste powietrze" to 103 miliardy złotych.

Na wymianę "kopciuchów" są też pieniądze z programów miejskich. W Warszawie z dotacji miasta wymieniono do tej pory około 2 tysięcy kotłów w budynkach prywatnych, do wymiany jest jeszcze 15 tysięcy pieców. Jak mówi dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w mieście stołecznym Justyna Glusman, w Warszawie do końca 2020 roku dotacja pokrywała cały koszt wymiany.

Problem smogu od lat nie znika m.in. na Śląsku.  Do kampanii antysmogowej 140-tysięcznego Rybnika włączyli się znani mieszkańcy miasta. Przypominają oni wraz z samorządowcami  m.in. o zbliżających się terminach wymiany starych pieców, wynikających z regionalnej uchwały antysmogowej, obowiązującej od 2017 roku. Do rybniczan w ramach kampanii trafiło 40 tys. ulotek o tytule "Gańba. Kopciuchy trują nas wszystkich”. Gańba w gwarze śląskiej znaczy wstyd.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska  z roku 2018, z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie w Polsce zmarło ponad 40 tys. osób.

IAR/ep