X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosjanie sugerują natychmiastowe odcięcie Polski od gazu

12.05.2021 11:23
Rosyjskie media biją na alarm, że Polska zamierza „przywłaszczyć sobie” część gazociągu Jamał - Europa. Wzywają również Moskwę do bardziej aktywnych działań wyprzedzających, w tym także wstrzymania dostaw gazu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneA08/Shutterstock

Rosjanie twierdzą, że z planów Gaz-Systemu wynika, jakoby polska spółka zamierzała zawłaszczyć sobie część systemu przesyłowego i wykorzystać go do obsługi terminalu LNG. Biją na alarm, że przez to Gazprom może stracić nawet 6 mld m3 rynku. 

W artykule autorzy zastanawiają się w jaki sposób "Warszawa zamierza przejąć udziały Gazpromu na wspomnianym odcinku". Rozważają, że Polska może zabezpieczyć Jamał w ramach kary, jaką UOKiK nałożył na Gazprom (29 mld zł, sprawa jest obecnie w Sądzie Ochrony Konsumenta po apelacji Rosjan). Drugim z podstępnym planów ma być odkupienie, ale nie takie zwykłe - "Warszawa może już zacząć wprowadzać działania mające na celu sztuczne obniżanie wartości rynkowej aktywów". 

"W każdym razie nasz kraj nie powinien oczekiwać od Polaków niczego dobrego. Może więc Rosja również powinna działać wyprzedzająco, pozostawiając „upartych partnerów” bez gazu nawet teraz?" - konkluduje finobzor.ru.

Oczywiście poruszone tematy mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Moskwa jest ewidentnie niezadowolona z rozwoju relacji gazowych z Polska w ostatnich latach.  Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku oraz bolesny wyrok arbitrażu w sprawie PGNiG z Gazpromem w wyniku którego Rosjanie musieli przelać polskiej spółce 6 mld zł nie daje spokoju Kremlowi.

Polska dywersyfikuje dostawy i oprócz rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, budowy kolejnego w Gdańsku, Gaz-System konstruuje Baltic Pipe, czyli gazociąg, dzięki któremu będziemy mogli transportować gaz z Norwegii, przez Danię do Polski. 

Źródło: energetyka24.com/ho