Polskie Radio
Section05
Gazprom

Przekręty w przesyle rosyjskiego gazu. Wojciech Jakóbik: Polska nie odzyskała nawet własnego wkładu

- Gudzowaty trząsł PGNiG i miał decydujące zdanie między Gazpromem a naszą firmą, które spierały się o warunki dostaw gazu przez Polskę. O to ile Polska ma zarabiać na tym przesyle. Niestety historia pokazała, że nigdy nie zarabialiśmy na przesyle gazu rosyjskiego i nigdy nie odzyskaliśmy naszego wkładu w budowę tego gazociągu - powiedział o aferze związanej z rosyjskim gazem Wojciech Jakóbik z biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom pieniądze PGNiG gaz ziemny Rosja PRL oszustwo kradzież HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Ekspert ws. NS2: dla części elit Niemiec wschód to Rosja

- Wypowiedź prezydenta Niemiec o NS2, w którego kontekście wzywa do "nieburzenia mostów", a także przypomina krzywdy wyrządzone przez III Rzeszę Rosjanom to efekt stereotypów, jakie żywi część elit politycznych Niemiec - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN). - Porażające, że mówi to doświadczony polityk - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Gazprom energetyka Rosja Europa Paweł Lekki Beata Płomecka

"Może pomagać wpływać na kształt polityki". Ekspert o budowie Nord Streamu 2

- Nord Stream 2 został zapoczątkowany tuż po zajęciu Krymu i jednym z głównych celów tego projektu jest doprowadzenie do możliwości ominięcia Ukrainy w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Łoskot-Strachota, ekspert ds. energetycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 energetyka Rosja Niemcy Europa Gazprom ŚWIAT Ukraina Władimir Putin

"Stanowisko niemieckie nie jest absolutnie europejskim stanowiskiem". Saryusz-Wolski o Nord Streamie 2

- Wydaje się, że ekipa Obamy, którą zainstalował w tej chwili prezydent Biden, przespała cztery lata. Jakby nie widziała, nie słuchała, nie myślała przez ten czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PiS, komentując podejście nowej administracji USA do sprawy gazociągu Nord Stream 2. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa Rosja Niemcy USA Gazprom

Prezes UOKiK o Nord Streamie 2: niekorzystny z punktu widzenia rynku i konkurencji, łamie obowiązujące zasady

- Ukarane przez nas firmy wszelkimi środkami i sposobami, niekiedy dążąc do tego, by naginać lub wręcz łamać przepisy prawa, starały się zrealizować inwestycję, która z punktu widzenia rynku i konkurencji jest niezwykle niekorzystna dla Polski - powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka UOKiK Piotr Nisztor Gazprom Nord Stream 2 energetyka

NASZ WYWIAD Jakóbik: NS2 staje się trędowaty, USA objęły go takimi sankcjami jak Iran, mogą być rozszerzane w nieskończoność

- Amerykanie są gotowi wprowadzać kolejne rozwiązania, które będą blokowały Nord Stream 2. Rozszerzyli sankcje o wachlarz prawny, który pozwala sankcjonować NS2 tak, jak jest objęty sankcjami Iran – to znaczy wykluczać z rynku podmioty, które są w niego zaangażowane, dopisywać nowe i bez końca ścigać kolejne elementy architektury NS2, tak by ten projekt nie mógł powstać. Dlatego właśnie projekt NS2 jest trędowaty. Nikomu nie będzie się opłacało nawet zbliżyć do tego przedsięwzięcia. O to chodzi w sankcjach, które będą podtrzymywane przez administrację Joe Bidena – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Stany Zjednoczone Białoruś Nord Stream 2 Rosja Ukraina Gazprom gaz

Nowy ubezpieczyciel Nord Streamu 2? Firma przygotowuje się do sankcji

Ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 może zostać rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji, Dziennik gospodarczy "Wiedomosti" podkreśla, że tak szybkie wydanie licencji jest bezprecedensowe, bowiem zwykle przeanalizowanie wymaganych przez bank centralny dokumentów trwa kilka tygodni.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Gazprom energetyka Unia Europejska GOSPODARKA

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Gazprom energetyka Rosja Europa Paweł Lekki Beata Płomecka