Polskie Radio
Section05
Gazprom

"Możemy zamknąć stację benzynową Putina". Wojciech Jakóbik o sankcjach wobec Rosji

- Nadwyżki gazu, których Gazprom nie jest w stanie uplasować na rynku europejskim, są wypuszczane w powietrze w postaci płonącej flary. To wielkie marnotrawstwo, które pokazuje, że Gazprom na zlecenie Kremla idzie na całość. Dosłownie spala dolary, żeby tylko zaszkodzić Europie. W połączeniu z efektem sankcji może się okazać, że ponad połowa budżetu Rosji zasilanego przez sprzedaż węglowodorów nagle zacznie się kurczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energetyka gaz Gazprom Rosja sankcje

Niemcy będą oszczędzać gaz także w domach? Szef agencji ds. sieci: to dobry pomysł

- Niemcy powinni zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 proc., aby uniknąć niedoborów gazu w grudniu - powiedział szef Federalnej Agencji do spraw Sieci Klaus Mueller w wywiadzie dla tygodnika "Welt am Sonntag". W jego ocenie "wprowadzenie oszczędności dla gospodarstw domowych to dobry pomysł".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka Gazprom gaz Europa Europa Zachodnia bezpieczeństwo energetyczne

Niemieckie media: w Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy - informuje we wtorek niemiecki portal RND.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz ziemny Rosja energetyka bezpieczeństwo energetyczne

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu. To skutek nałożonych sankcji

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy, informuje niemiecki portal RND.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne ropa naftowa gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Gazprom

Litwa: już ograniczyliśmy zużycie gazu; nie potrzeba dalszych oszczędności, by zmniejszyć je o 15 proc.

- Litwa nie będzie musiała podejmować dodatkowych działań, by zmniejszyć zużycie gazu ziemnego o 15 proc. W kraju już zredukowano popyt na ten surowiec - powiedział we wtorek wiceminister energetyki Albinas Zananaviczius. Dodał, że zimą gaz będzie też zastępowany olejem opałowym.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA gaz ziemny Litwa sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska Gazprom

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska gaz ziemny Gazprom Nord Stream

Cezary Gmyz o ponownym ograniczeniu dostaw gazu: Niemcy łakomym wzrokiem spoglądają w kierunku Polski

- Ursula von der Leyen usiłuje ratować własny kraj poprzez przymusowe dzielenie się gazem. Ta propozycja najprawdopodobniej zostanie zablokowana, jednak głównie była ona skierowana do Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  gaz Gazprom Niemcy Rosja GOSPODARKA energetyka energia Nord Stream Unia Europejska Europa ŚWIAT Polskie Radio 24

"Potwierdza nasze przewidywania". Rzecznik KE o ograniczeniu przesyłu gazu z Rosji do Europy

Kolejne ograniczenie przez Gazprom przesyłu gazu do Europy Zachodniej potwierdza nasze przewidywania - tak rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer skomentował decyzję rosyjskiego monopolisty. Dodał, że o takim scenariuszu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła w ubiegłym tygodniu - skłonił on Komisję do zaproponowania alarmowego planu gazowego - podaje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz Rosja Unia Europejska energia ŚWIAT Europa GOSPODARKA