Polskie Radio
Section05
Gazprom

Wojciech Jakóbik: nad Nord Stream 2 nadal wisi amerykański miecz Damoklesa

Zespół negocjacyjny Niemiec prowadzi w Waszyngtonie rozmowy w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Administracja prezydenta Joe Bidena sprzeciwia się projektowi, choć w maju zdecydowała o rezygnacji z sankcji wobec odpowiedzialnej za budowę gazociągu spółki. - To wcale nie przesądza, że rurociąg będzie użytkowany - ocenia ekspert Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Unia Europejska Joe Biden Niemcy Gazprom

Przekręty w przesyle rosyjskiego gazu. Wojciech Jakóbik: Polska nie odzyskała nawet własnego wkładu

- Gudzowaty trząsł PGNiG i miał decydujące zdanie między Gazpromem a naszą firmą, które spierały się o warunki dostaw gazu przez Polskę. O to ile Polska ma zarabiać na tym przesyle. Niestety historia pokazała, że nigdy nie zarabialiśmy na przesyle gazu rosyjskiego i nigdy nie odzyskaliśmy naszego wkładu w budowę tego gazociągu - powiedział o aferze związanej z rosyjskim gazem Wojciech Jakóbik z biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom pieniądze PGNiG gaz ziemny Rosja PRL oszustwo kradzież HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Ekspert ws. NS2: dla części elit Niemiec wschód to Rosja

- Wypowiedź prezydenta Niemiec o NS2, w którego kontekście wzywa do "nieburzenia mostów", a także przypomina krzywdy wyrządzone przez III Rzeszę Rosjanom to efekt stereotypów, jakie żywi część elit politycznych Niemiec - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN). - Porażające, że mówi to doświadczony polityk - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Gazprom energetyka Rosja Europa Paweł Lekki Beata Płomecka

"Może pomagać wpływać na kształt polityki". Ekspert o budowie Nord Streamu 2

- Nord Stream 2 został zapoczątkowany tuż po zajęciu Krymu i jednym z głównych celów tego projektu jest doprowadzenie do możliwości ominięcia Ukrainy w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Łoskot-Strachota, ekspert ds. energetycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 energetyka Rosja Niemcy Europa Gazprom ŚWIAT Ukraina Władimir Putin

"Stanowisko niemieckie nie jest absolutnie europejskim stanowiskiem". Saryusz-Wolski o Nord Streamie 2

- Wydaje się, że ekipa Obamy, którą zainstalował w tej chwili prezydent Biden, przespała cztery lata. Jakby nie widziała, nie słuchała, nie myślała przez ten czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PiS, komentując podejście nowej administracji USA do sprawy gazociągu Nord Stream 2. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa Rosja Niemcy USA Gazprom