Polskie Radio
Section05
Gazprom

Rosja dostała od Niemiec wrażliwe dane NATO? Szokujące doniesienia mediów

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 - ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. "Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG" - relacjonuje portal "Zeit Online".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Niemcy Morze Bałtyckie Bałtyk bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura Nord Stream 2 Rosja Gazprom GOSPODARKA energetyka gaz ziemny

Gazprom będzie musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent

Rosyjski koncern Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent - poinformowały niezależne media. Kierownictwo firmy w raporcie finansowym napisało, że szereg krajów europejskich odmówiło kupowania rosyjskiego gazu. Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej nałożyły sankcje na rosyjskie firmy, w tym na Gazprom i zrezygnowały z importu rosyjskiego surowca. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gazprom wojna na Ukrainie gaz ziemny zysk

Gazprom liczy straty. Rosyjski koncern musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent

Rosyjski koncern Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent - poinformowały niezależne media. Kierownictwo firmy w raporcie finansowym napisało, że szereg krajów europejskich odmówiło kupowania rosyjskiego gazu. Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej nałożyły sankcje na rosyjskie firmy, w tym na Gazprom i zrezygnowały z importu rosyjskiego surowca. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Gazprom wojna na Ukrainie gaz ziemny zysk

Patrycja Tepper: Niemcy tęsknią za korzyściami, jakie płynęły wraz z rosyjskim gazem

Trwają prace nad osuszaniem i zabezpieczeniem nitek gazociągów Nord Stream, które zostały zniszczone w wyniku eksplozji jesienią 2022 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki energetycznej E.ON, Marc Spieker. Jego wypowiedź ożywiła dyskusję na temat wznowienia przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Niemcy Rosja Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Gazprom ŚWIAT Europa

Bułgaria przygotowuje skargę przeciwko Gazpromowi za odcięcie dostaw. Wcześniej pozew złożyło PGNiG

Bułgaria pracuje nad pozwem do sądu arbitrażowego przeciwko Gazpromowi - poinformował bułgarski minister energetyki Rossen Christow. Bułgaria jest jednym z krajów, które po inwazji na Ukrainę odmówiły przejścia na płatności w rublach i Gazprom odciął dostawy surowca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Bułgaria Gazprom gaz ziemny wojna na Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne

Gazprom finansuje wojnę na Ukrainie. Kraje UE sprowadzają rekordowe ilości rosyjskiego gazu

Według danych Eurostatu, rekord eksportu rosyjskiego LNG do UE padł w styczniu 2023 r. Mimo trwającej od roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i 6-krotnego spadku importu rosyjskiego gazu gazociągami, wielkość importowanego z Rosji LNG w styczniu i lutym 2023 r. była o 17 proc. wyższa niż w styczniu-lutym 2022 r. i o 37 proc. wyższa niż w styczniu-lutym 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura handel Ukraina Gazprom Rosja wojna 2023

PR24 Europol Gaz pozwał Gazprom. Wiech: są szansę na wygraną, pozostaje pytanie o egzekucję

- Po ostatnim roku, gdy Rosjanie przerwali dostawy gazu do wielu państw europejskich, zrywali umowy handlowe i w skutek sankcji byli pozbawiani aktywów, należy sobie zadać pytanie czy będziemy posiadać odpowiednie środki nacisku, żeby uzyskać pieniądze od Gazpromu w razie korzystnego wyroku w postępowaniu arbitrażowym - mówił w Polskim radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Rosja gaz POLSKA

ANALIZA Europol Gaz pozywa Gazprom, chodzi o miliardy złotych. W tle umowa zawarta przez rząd PO-PSL

- Europol Gaz wezwała rosyjski Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń, łącznie na ok. 6 mld zł - poinformował w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Spór dotyczy kontraktu jamalskiego, który w 2010 r. negocjował minister gospodarski w rządzie PO-PSL, Waldemar Pawlak. Rozmowy i zawartą umowę krytykował także w 2013 r. raport NIK.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin gaz energetyka Rosja Gazprom POLSKA infografika

PR24 Europol Gaz pozywa Gazprom. Mariusz Marszałkowski: próba dochodzenia roszczeń

Europol Gaz wzywa Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń o zwrot kilku miliardów złotych. O szczegółach tej sprawy opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski. Jak wskazał, "wezwanie przed arbitraż sztokholmski to próba dochodzenia swoich roszczeń finansowych, które Europol Gaz oszacował na około 6 mld zł".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Gazprom Mariusz Marszałkowski

PR24 Europol Gaz pozywa Gazprom. Wiceszef MAP: nie ma wątpliwości, że wygramy tę sprawę

Europol Gaz wzywa Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń o zwrot około 6 mld zł. - Nie ma wątpliwości, że wygramy tę sprawę - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał jednak, że realne odzyskanie środków będzie zależało od sytuacji międzynarodowej oraz negocjacji na temat rosyjskich majątków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Gazprom Karol Rabenda