Polskie Radio
Section05
gaz

Mariusz Marszałkowski: Ukraina przed wojną była liczącym się eksporterem węgla

- Rzeczywiście te złoża mineralne są obecne na Ukrainie, ale nie tylko złoża tych wszystkich minerałów mają duże znaczenie dla ukraińskiej gospodarki, tylko wszystkie surowce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski Mirosław Skowron ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe węgiel gaz gaz ziemny gaz łupkowy minerały eksport metale ziem rzadkich

"Możemy zamknąć stację benzynową Putina". Wojciech Jakóbik o sankcjach wobec Rosji

- Nadwyżki gazu, których Gazprom nie jest w stanie uplasować na rynku europejskim, są wypuszczane w powietrze w postaci płonącej flary. To wielkie marnotrawstwo, które pokazuje, że Gazprom na zlecenie Kremla idzie na całość. Dosłownie spala dolary, żeby tylko zaszkodzić Europie. W połączeniu z efektem sankcji może się okazać, że ponad połowa budżetu Rosji zasilanego przez sprzedaż węglowodorów nagle zacznie się kurczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energetyka gaz Gazprom Rosja sankcje

Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy. Hiszpania zwiększyła dostawy rok do roku

Między styczniem a lipcem 2022 r. dostawy gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększyły się o 15 proc. rok do roku - wynika z danych spółki Enagas odpowiedzialnej za utrzymanie i obsługę hiszpańskiej infrastruktury gazowej. W ujęciu miesiąc do miesiąca, import rosyjskiego gazu do Hiszpanii spadł jednak w lipcu 2022 r. o 40 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja energetyka gaz Hiszpania Europa Europa Zachodnia infografika

Niemcy będą oszczędzać gaz także w domach? Szef agencji ds. sieci: to dobry pomysł

- Niemcy powinni zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 proc., aby uniknąć niedoborów gazu w grudniu - powiedział szef Federalnej Agencji do spraw Sieci Klaus Mueller w wywiadzie dla tygodnika "Welt am Sonntag". W jego ocenie "wprowadzenie oszczędności dla gospodarstw domowych to dobry pomysł".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka Gazprom gaz Europa Europa Zachodnia bezpieczeństwo energetyczne

UE przyjęła rozporządzenie dot. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny. Jest stanowisko rządu

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent. Daje ono możliwość ogłoszenia unijnego stanu alarmowego, w którym zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stawałoby się obowiązkowe. W wypracowaniu porozumienia państw Unii w tej sprawie brała udział również Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska gaz kryzys GOSPODARKA

PKN Orlen oczekuje, że otoczenie makro będzie sprzyjać wynikom kolejnego kwartału

PKN Orlen oczekuje, że w trzecim kwartale 2022 r. otoczenie makro w segmentach działalności będzie porównywalne z drugim kwartałem, poinformowali przedstawiciele spółki. Koncern jest również "dobrej myśli" jeżeli chodzi o głosowanie akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczące planowanej fuzji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos benzyna ropa naftowa gaz POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo energetyczne

Minister Moskwa o rozmowach z Czechami i Słowacją ws. współpracy przy korzystaniu z terminala FRSU w Gdańsku

- Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz Anna Moskwa terminal Gdańsk import Czechy Słowacja infrastruktura

Senat proponuje zerową stawkę VAT na źródła energii. Karnowski: licytuje wysoko i nieodpowiedzialnie

- Senatorowie czują się demokratami, którzy bronią demokracji, z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele. Bawią się. Można pisać kabaretowe skecze, jak turboliberałowie licytują się ws. pomocy Polakom, jak ubierają się w socjalne szatki, gdyby to nie było smutne, bo moment jest wyjątkowo trudny i wymagający powagi - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz Senat węgiel POLSKA