Polskie Radio
Section05
gaz

Gaz z Rosji nadal płynie do Europy. Austria i kraje Beneluksu odsprzedają go Niemcom

Niemiecki dziennik Berliner Zeitung informuje, że pomimo wyłączenia gazociągów Nord Stream i braku bezpośrednich dostaw tego surowca do Niemiec gaz ciągle importują Austria, Belgia i Holandia, które następnie odsprzedają go Niemcom. Gazeta podkreśla, że takie działanie stawia pod znakiem zapytania skuteczność sankcji UE.
Zobacz więcej na temat:  gaz Rosja wojna na Ukrainie Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Niemcy ŚWIAT Europa

Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany

- Synergie wynikające z połączeń w grupie Orlen wyniosły w 2023 roku 1,5 mld zł - powiedział na konferencji prezes Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwa ogromna inwestycja. Chwilę przed jego wystąpieniem media obiegła wiadomość, że rada nadzorcza spółki odwołała go z zarządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz diesel benzyna paliwa energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne PGNiG LNG Rafineria Gdańska

Hiszpańskie media: Rosja sterowała katalońskimi separatystami, by sabotować budowę gazociągu MidCat

Hiszpańskie media informują, że rosyjskie władze - poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii - przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który miał połączyć Hiszpanię z Francją. Dziennik "Vozpopuli" powołuje się w tej sprawie na śledztwo hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz Rosja Hiszpania GOSPODARKA katalonia referendum w Katalonii