X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska europejskim liderem wzrostu zatrudnienia. "Rynek pracy szybko się odrodził"

17.01.2022 15:24
- Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 r., czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie - w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 - spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pkt proc. wzrosło w Polsce - zauważa ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.
Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pkt proc. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pkt proc. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.Shutterstock/Juice Verve

"W okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pkt proc. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim miejscu, tuż za Polską znalazły się Niderlandy ze wzrostem o 2,3 pkt proc., podium zamyka Słowacja (+2 pkt proc.). Bezrobocie w UE wróciło w trzecim kwartale 2021 roku do poziomu sprzed kryzysu, a już 1 na 4 bezrobotnych w analizowanym okresie znalazł pracę" - poinformowała spółka Personnel Service w informacji prasowej.

Najwyższy wskaźnik odnotowano w Niderlandach

Zwrócono uwagę, że w trzecim kwartale 2021 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat wynosił w UE 73,5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z drugim kwartałem), a luka na rynku pracy spadła do poziomu 12,9 proc. W okresie od II do III kwartału zeszłego roku pracę w Unii Europejskiej znalazło 3,8 mln bezrobotnych, co stanowi 24,4 proc. wszystkich bezrobotnych odnotowanych w tym czasie.

Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w III kwartale - jak podano - odnotowano w Niderlandach (82,6 proc.), wynik powyżej 80 proc. zanotowały również Szwecja, Niemcy i Czechy. Polska z wynikiem 75,7 proc. znalazła się powyżej średniej europejskiej. Najniższy wskaźnik zatrudnienia zanotowały natomiast Włochy (63,1 proc.) i Grecja (63,2 proc.).

W porównaniu kwartalnym największy wzrost odnotowano w Grecji (+1,8 pkt proc.), na Cyprze (+1,6 pkt proc.), w Irlandii (+1,5 pkt proc.), a także na Litwie i w Austrii (w obu przypadkach +1,1 pkt proc.). W Polsce wskaźnik wzrósł o 0,4 pkt proc. Ogółem zatrudnienie wzrosło w 24 państwach UE, pozostało stabilne w Bułgarii i Chorwacji, a spadło jedynie w Finlandii (o -0,2 pkt proc.).

Kolejne rekordy pod względem zatrudnienia

- Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w IV kwartale 2019 roku, czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pkt proc. wzrosło w Polsce. Nasz kraj notuje systematyczną poprawę tego wskaźnika od 2013 roku - zauważył Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

Zwrócił uwagę, że wyjątkiem był drugi kwartał 2020 roku, kiedy do Polski dotarła pandemia.

- Polski rynek pracy odrodził się szybko, by w ostatnim czasie bić kolejne rekordy pod względem zatrudnienia czy liczby miejsc pracy - dodał.

Dla całej UE wskaźnik ten w analizowanym okresie od 2019 roku wzrósł 0,1 pkt proc., co oznacza, że po pandemicznych wahaniach, wrócił do poziomu sprzed COVID-19. Wskaźnik zatrudnienia spadł natomiast najmocniej w Rumunii, o 4,6 pkt proc., "pod kreską" znalazły się Niemcy i Czechy, gdzie wskaźniki wyniosły kolejno -0,2 i -0,3 pkt proc.

"Według Eurostatu, w III kwartale 2021 r. bez pracy pozostawało 13,8 mln osób, a unijna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wynosiła 6,7 proc. (0,4 pkt proc. niż mniej niż w II kwartale 2021). Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach (2,7 proc.). Polska z wynikiem 3,2 proc. znalazła się na drugim miejscu spośród wszystkich krajów UE, obok Niemiec i Niderlandów, które zanotowały ten sam wynik. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Grecji (14,3 proc.) oraz Hiszpanii (14,5 proc.)" - poinformowała spółka.


PAP/PR24/dad