Redakcja Polska

W przyszłym roku zostanie otwarte nowe przejście graniczne z Ukrainą

16.08.2022 11:46
Minister Michał Dworczyk poinformował, że za rok zostanie uruchomione nowe przejście graniczne z Ukrainą. Będzie się znajdowało w miejscowości Niżankowice-Malhowice koło Przemyśla.
Konferencja prasowa na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec
Konferencja prasowa na przejściu granicznym Korczowa-KrakowiecPAP/Darek Delmanowicz

Szef kancelarii premiera podkreślił na konferencji w Korczowej, że otwarcie przejścia było planowane na rok 2025, ale dzięki wysiłkom rządu stanie się to wcześniej. Nowe przejście ma zostać oddane do użytku przed następnymi wakacjami

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że zwiększenie przepustowości na przejściu granicznym w Korczowej jest korzystne dla transportu osobowego i towarowego. Mówił, że udrożnienie udało się zrealizować w kilka tygodni. Podczas konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że nie byłoby to możliwe bez współpracy prezydentów i premierów Polski i Ukrainy.

Jeszcze dziś ministrowie Andrzej Adamczyk i jego ukraiński odpowiednik spotkają się przy granicy i będą dyskutować o dalszym rozwijaniu współpracy między Polską a Ukrainą pod względem projektów infrastrukturalnych.


IAR/dad

Pierwszy statek z ukraińską żywnością dla Afryki wyszedł z portu

16.08.2022 10:22
Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie; wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

Rosja nie zdobyła całego obwodu ługańskiego i ma kłopot z referendum

16.08.2022 10:39
Rosji przez sześć miesięcy nie udało się zdobyć wszystkich miejscowości obwodu ługańskiego - poinformował szef tamtejszej administracji Sierhij Hajdaj. W ocenie niezależnych komentatorów, to kolejna porażka Władimira Putina, który chciałby we wrześniu przeprowadzić na terenach okupowanych referendum w sprawie przyłączenia ukraińskich obwodów do Rosji.