Polskie Radio
Section05
granica

Warszawska prokuratura zaskarży wyrok ws. Frasyniuka. Chodzi o znieważenie żołnierzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zaskarżyć wyrok wydany przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu przeciwko Władysławowi Frasyniukowi. Sąd warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Władysław Frasyniuk Wojsko Polskie Warszawa prokuratura żołnierze Białoruś granica

Kolejni cudzoziemcy na granicy z Białorusią. "Próbowali przekroczyć barierę przy pomocy drabin"

Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj 29 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Byli to między innymi obywatele Uzbekistanu i Kuby.Próbowali oni przejść przez barierę ochronną przy pomocy drabin. Po przybyciu funkcjonariuszy migranci się wycofali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna granica kryzys na granicy Białoruś

Rzecznik Straży Granicznej: szlak migracyjny zasilany jest z kierunku rosyjskiego

- Tendencja, którą obserwujemy od początku roku jest taka, że cudzoziemcy prawie w 100 proc. dostają się na Białoruś z Rosji - bądź to drogą lotnicza z Moskwy lub z Petersburga do Mińska, bądź drogą lądową - powiedziała rzecznik prasowa SG pr. Anna Michalska. Dodała, że ostatnio granicę nielegalnie przekraczały ok. 20-osobowe grupy, najczęściej młodych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica Rosja Białoruś migracja

Kolejne próby sforsowania polskiej granicy. Straż Graniczna powstrzymała kilkadziesiąt osób

34 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Indii, Kamerunu i Kenii. Służby zatrzymały także kierowcę przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś granica kryzys na granicy imigranci w Europie straż graniczna

Nielegalny szlak migracyjny z Białorusi. Żaryn: to metoda hybrydowej walki z NATO

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "nielegalny szlak migracyjny z Białorusi to metoda hybrydowej walki z krajami NATO". Dodał, że Służby specjalne już wcześniej na to wskazywały. Odniósł się tym samym do informacji straży granicznej o zatrzymaniu na granicy cudzoziemców, którzy przybyli na Białoruś z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny Rosja Białoruś reżim migracja granica Stanisław Żaryn NATO wojna hybrydowa

Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.
Zobacz więcej na temat:  Trójka administracja Piotr Firan Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk dokument Stany Zjednoczone turystyka granica ranking paszport wiza wiza amerykańska