Polskie Radio
Section05
granica

Czechy wzmacniają kontrole na granicy ze Słowacją. Ma to uniemożliwić tranzyt nielegalnych imigrantów

Komendant czeskiej policji Martin Vondraszek powiedział w środę, że na granicy Czech ze Słowacją będą wzmocnione kontrole, ale nie ma potrzeby przywracania stałych inspekcji pojazdów i podróżnych. Ocenił także, że stałe kontrole nie są potrzebne również na granicy czesko-niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy policja granica Słowacja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Bałkański szlak migracyjny. Jarosław Kaczyński polecił wzmocnić kontrole na granicach z Czechami i Słowacją

- Jako człowiek odpowiedzialny w rządzie za sprawy bezpieczeństwa wydałem polecenie, by granica ze Słowacją i z Czechami została poddana szczególnej kontroli i wzmocniona - poinformował w środę w Pruszkowie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Jarosław Kaczyński Słowacja Niemcy imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Napieralski: za czasów Tuska nikt nie odważyłby się testować Polski

- Po 2015 roku polska granica została naruszona przynajmniej dwukrotnie. Pod Przewodowem zginęło dwóch Polaków, a za drugim razem rakieta przeleciała aż do Bydgoszczy. Dodatkowo polską granicę przekroczyły białoruskie śmigłowce. To oznacza, że nasz wróg testuje nas i się nie boi. Za czasów Donalda Tuska nikt nie odważyłby się testować Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wisła granica Donald Tusk Rosja

Państwa bałtyckie zaostrzą kontrole na granicach? "Te działania są zrozumiałe"

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zapowiedział, że w razie masowego napływu migrantów jego kraj może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Napięta sytuacja panuje również na granicy z Estonią i Litwą. - Podejmowane działania w mojej opinii są jak najbardziej zrozumiałe - uważa Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Łotwa Litwa Estonia granica

PR24 "Obrazki jak z Buczy oglądalibyśmy w Suwałkach, Lublinie lub Garwolinie". Fogiel o "Linii zdrady Tuska"

- W podstawowym znaczeniu "Linia zdrady Tuska" oznaczała haniebną doktrynę obronną. Związana była z oddaniem rosyjskiemu agresorowi wszystkich terenów, które zamieszkuje kilkanaście milionów Polaków. My z tym zerwaliśmy. Doktryna rządu PiS zawiera obronę każdego centymetra polskiej ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  Rosja granica Donald Tusk POLSKA Wisła

Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę

Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie. Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Łotwa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Białoruś

Niemcy wprowadzą rozszerzone kontrole na granicy z Polską i Czechami. "To działanie na pokaz"

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser poinformowała, że wprowadzone zostaną rozszerzone kontrole na granicy z Polską i Czechami. Ma to ograniczyć możliwości przekraczania granic przez nielegalnych migrantów. Strona polska uważa, że to próba odwrócenia uwagi od problemów wewnętrznych Niemiec, gdzie wkrótce odbędą się wybory lokalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Słowacja granica bezpieczeństwo kryzys migracyjny 2023 Rafał Bochenek Zbigniew Kuźmiuk straż graniczna imigranci w Europie

Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską i Czechami. Mają być "zmienne i elastyczne"

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser poinformowała, że wprowadzone zostaną kontrole na granicy z Polską i Czechami. Ma to ograniczyć możliwości przekraczania granic przez nielegalnych migrantów. Szefowa niemieckiego MSZ wskazała jednocześnie, że nie ma konieczności oficjalnego informowania Komisji Europejskiej, bowiem kontrole będą wprowadzone w porozumieniu z władzami w Warszawie i Pradze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy granica

"To nie przypadek, że Tusk i Scholz mówią tym samym językiem ws. migracji". Przydacz o granicy polsko-niemieckiej

- Możliwe wprowadzenie przez Niemcy kontroli na granicy z Polską to element zaburzenia pewnej dyskusji politycznej w Polsce. To nie przypadek, że szef PO Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówią tym samym językiem ws. migracji - mówił w Polsat News szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy granica POLSKA Czechy Marcin Przydacz kryzys migracyjny Olaf Scholz Donald Tusk

Walka z nielegalną migracją. Piotr Müller: rozważamy kontrole na granicy z Niemcami

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Polsat News, że "polski rząd mówi o problemie nielegalnej imigracji głośniej niż Niemcy, bo mówimy w tym kontekście o szlaku bałkańskim". Dodał, że rząd rozważa kontrole na granicy polsko-niemieckiej, gdyż obawia się ruchu migracyjnego z Włoch.
Zobacz więcej na temat:  granica Piotr Müller rząd imigranci w Europie Niemcy bezpieczeństwo POLSKA polityka

Premier Morawiecki: film Holland to pseudodzieło, do którego Niemcy przyłożyli swoje judaszowe srebrniki

Film "Zielona granica" ma zniszczyć dobre imię Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas wiecu w Trzciance w województwie wielkopolskim nazwał produkcję w reżyserii Agnieszki Holland "pseudodziełem, do którego Niemcy przyłożyli swoje judaszowe srebrniki".
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Agnieszka Holland film polski Mateusz Morawiecki POLSKA polityka

Podejrzana o kierowanie grupą przemytników po wpłaceniu kaucji opuściła areszt. Za Ewę M. ręczyli wcześniej posłowie PO

Aktywistka Ewa M. podejrzana o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi opuściła areszt. We wtorek Sąd Okręgowy w Siedlcach (Mazowieckie) nie uwzględnił zażalenia prokuratury i obrony na wcześniejszą decyzję sądu dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki.
Zobacz więcej na temat:  areszt sąd granica imigranci w Europie Platforma Obywatelska POLSKA społeczeństwo