Polskie Radio
Section05
granica

Biały Dom: restrykcje dot. podróży do USA zostaną utrzymane

Stany Zjednoczone utrzymują restrykcje w podróżach międzynarodowych do tego kraju, mimo presji m.in. ze strony państw europejskich, w związku ze wzrostem stwierdzanych przypadków zakażeń wariantem delta koronawirusa. Te przypadki dotyczą głównie osób niezaszczepionych i - według specjalistów - będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Biały Dom podróże granica Unia Europejska

Jedziesz na wakacje poza Unię? Sprawdź, jakie pamiątki możesz przywieźć, by uniknąć problemów

Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Sprawdź co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wakacje granica Unia Europejska Krajowa Administracja Skarbowa opłaty POLSKA LOT

Szefowie Komisji Spraw Zagranicznych 12 krajów potępili reżim Łukaszenki. Chodzi o przemycanie migrantów

Szefowie Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów narodowych 12 krajów w specjalnym oświadczeniu jednoznacznie potępili wykorzystywanie "przez nielegalny reżim" Alaksandra Łukaszenki przemycanych przez granice migrantów w celu szkodzenia sąsiednim państwo - informuje CIS.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka dyplomacja migracja granica ŚWIAT Europa imigranci w Europie

Szef Rady Europejskiej odwiedził przejścia graniczne na Litwie. Zapowiedział pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel obiecuje pomoc w rozmowach z krajami, z których pochodzą nielegalni migranci, przedostający się ostatnio z Białorusi na Litwę. Szef RE wspólnie z litewską premier Ingridą Simonyte odwiedził dzisiaj pogranicze litewsko-białoruskie. Tylko w tym roku na Litwę z terytorium Białorusi nielegalnie przedostało się około 1300 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż przez cały ubiegły rok.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Białoruś granica Unia Europejska dyplomacja ŚWIAT Europa Litwa Rada Europejska

Nowe uzbrojenie polskiej armii. Prof. Grochmalski: zwiększamy swój potencjał obronny

- Próbujemy murować naszą granicę systemem antydostępu. Ten element systemu budowanego przez nas jest bardzo istotny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż pierwsza armia pancerna, odtworzona przez Putina jako ważny element ofensywny ma uderzać z zachodniej Rosji, to my zwiększamy swój potencjał obronny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie broń armia granica Rosja POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Protest na litewsko-białoruskim przejściu granicznym. Próba zablokowania drogi

Kilkadziesiąt osób protestowało w pobliżu litewsko-białoruskiego przejścia granicznego w Miednikach na Litwie. Grupa białoruskich opozycjonistów już kilka dni temu rozbiła tam namioty. W ten sposób chcą oni zademonstrować swoje stanowisko wobec wydarzeń na Białorusi. Teraz próbowali zablokować drogę prowadzącą do przejścia granicznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Białoruś granica protest