Polskie Radio
Section05
straż graniczna

Pomoc Polski dla Białorusinów. Pomogliśmy około 20 tysiącom osób w potrzebie

Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski - powiedziała IAR rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. 13 tysięcy obywateli Białorusi deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, a 7 tysięcy osób wjechały do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour, dzięki któremu Białorusini mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś straż graniczna azyl polityczny

"To cyniczna gra". Stanisław Żaryn o metodach działania białoruskich służb

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał w niedzielę, że białoruskie służby nadal organizują i osłaniają ataki migrantów na granicę polsko-białoruską. Podkreślił, że nie tylko użyczają cudzoziemcom sprzętu i dostarczają kładki ułatwiające przechodzenie przez ogrodzenie, ale też podejmują bezpośrednie działania wymierzone w naszych funkcjonariuszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica służby i bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś

"Chcesz liczyć, licz na siebie". Joachim Brudziński o kryzysie przy granicy z Białorusią

- Gdyśmy się oglądali na Europę, gdyśmy się oglądali na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy. Udało się tę falę powstrzymać - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Brudziński kryzys na granicy granica Europa konflikty międzynarodowe służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej policja straż graniczna bezpieczeństwo Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Prawo i Sprawiedliwość Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Ile osób przebywa przy granicy polsko-białoruskiej? SG podaje liczby

- Obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium Polski - przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej mówiąc o szacunkowych danych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś imigranci w Europie granica

Kolejne ataki na polskie służby na granicy. Dwóch żołnierzy zostało rannych

Ostatniej doby stuosobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała Straż Graniczna. Nie były to jedyne próby forsowania polskiej granicy, w sumie takich podejść było ponad 200. SG odnotowała też ponad 300-krotny wzrost prób nielegalnego wdarcia się do Polski rok do roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica służby i bezpieczeństwo Białoruś kryzys migracyjny imigranci w Europie

Uciekał przed Strażą Graniczną, odmówił okazania dokumentów. "Okazało się, że to dziennikarz"

Podczas konferencji prasowej rzecznik SG Anna Michalska poinformowała, że na terenie przygranicznym doszło do sytuacji, w której kierowca samochodu na widok wojskowego patrolu zaczął uciekać. Zatrzymany nie chciał się poddać kontroli, więc wezwano patrol Straży Granicznej, a także policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo kryzys na granicy granica straż graniczna

"Świadomie niszczą swoje paszporty". Adam Borowski o migrantach z Wędrzyna

- Świadomie niszczą swoje paszporty, żeby potem nie było wiadomo, dokąd ich odesłać. To jest rzeczywisty kłopot, ponieważ oni powinni zostać natychmiast deportowani - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. Gośćmi audycji byli również Tomasz Kozłowski z Faktu oraz publicysta Mariusz Gierej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kryzys na granicy granica służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja straż graniczna policja