Redakcja Polska

Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Dokumenty elektroniczne muszą być respektowane

20.06.2023 16:05
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel - poinformowała jego kancelaria. Ustawa zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r.
Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie dokument mObywatel - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi.
Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi.gov.pl

Regulacje zawarte w ustawie o aplikacji mobilnej mObywatel zastąpią dotychczasowe przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na podstawie których obecnie funkcjonuje ta aplikacja - wskazała KPRP.

"Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel" - zaznaczono w materiale.

Ustawa ma też doprecyzować warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przez aplikację - która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości.

Mobilna legitymacja służbowa

Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.

Przewidują też udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych, czy prawa jazdy.

Powiadomienie o zwrocie podatku

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie "w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych" - wskazała KPRP w informacji.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

10 mln pobrań aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Na początku maja zanotowano 10 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z ustawą w życie wejdzie nowa wersja aplikacji - mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd.

 

PR24.pl/IAR/PAP/dos/dad

Jakie są kompetencje cyfrowe polskich uczniów? Ruszyła druga edycja IT Fitness Test

11.04.2023 16:58
- W szkołach ruszyła druga edycja IT Fitness Test czyli sprawdzianu umiejętności cyfrowych uczniów oraz nauczycieli. W tegorocznej edycji, oprócz uczniów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier do cyfrowego sprawdzianu będą mogli podejść również młodzi Ukraińcy - powiedział Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.