Redakcja Polska

Opóźnienia w UE w pracach nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy

04.09.2023 11:37
Opóźnienia w Unii w pracach nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów zamrożonych w ramach sankcji do odbudowy Ukrainy. Komisja Europejska obiecała, że przed wakacjami przedstawi propozycję przepisów w tej sprawie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że Hiszpania, która w tym półroczu kieruje pracami Unii, nie ma informacji na temat nowego terminu. Beata Płomecka dowiedziała się, że w przyszłym tygodniu ma odbyć się pierwsze po wakacjach spotkanie ekspertów z unijnych krajów. Jest presja na Komisję, by przyspieszyła działania.
Mija 558. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę
Mija 558. dzień rosyjskiej agresji na UkrainęPAP/EPA/CATHAL MCNAUGHTON

Pula unieruchomionych rosyjskich aktywów w świecie to około 300 miliardów euro, z czego ponad 200 miliardów w samej Unii. Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła, że początkowy zapał do prac, by wykorzystać te pieniądze na odbudowę Ukrainy, opadł i słychać coraz więcej głosów, że trzeba ostrożnie przedyskutować wszystkie aspekty prawne. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że najbezpieczniejsza opcja rozważana obecnie to nadzwyczajna danina od nadzwyczajnych zysków z zablokowanych aktywów Banku Centralnego Rosji. W tej sprawie toczą się rozmowy z Europejskim Bankiem Centralnym. - EBC chce mieć pewność, że - dla dobra waluty euro - także pozostali partnerzy, Kanada, USA, Japonia, Szwajcaria i Wielka Brytania, zrobią to samo z rosyjskimi aktywami u siebie. Tu chodzi o reputację euro - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka od jednego ze swoich rozmówców. 

EBC wcześniej wyrażał obawy co do negatywnego wpływu na wiarygodność euro, jeśli niektóre zagraniczne banki uznają, że inwestowanie we wspólną walutę okaże się zbyt ryzykowne. Zwolennicy wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w ramach unijnych sankcji do odbudowy Ukrainy podkreślają, że już samo ich unieruchomienie było ryzykowne, a nie odbiło się negatywnie na rezerwach w Europie.

W grupie unijnych krajów, którym zależy na przyspieszeniu prac nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy, jest między innymi Polska.

IAR/dad

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

04.09.2023 09:22
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.