Redakcja Polska

Poznaliśmy laureatów nagrody Polskiego Radia "Lubię, bo polskie"

27.11.2020 19:56
Wyróżnieni pierwszymi miejscami w tegorocznej edycji rankingu "Lubię, bo polskie" zostali: GovTech Polska, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, CD Projekt Red, PKN Orlen SA. Wyniki w czterech kategoriach ogłoszono podczas specjalnej audycji "Winien i Ma" na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Audio
  • Znamy laureatów tegorocznego rankingu "Lubię, bo polskie"
Statuetki Lubię, bo polskie
Statuetki "Lubię, bo polskie"Polskie Radio

Zwycięzcą w kategorii "Firma najlepiej działająca w czasie epidemii COVID-19" została spółka PKN Orlen. Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że pomaganie podczas epidemii traktował jako współczesną formę patriotyzmu. Powiedział, że kierowana przez niego spółka chce być firmą odpowiedzialną, której jedynym celem nie jest zarabianie. Daniel Obajtek poinformował, że w pierwszej fazie pandemii PKN Orlen wydał około 120 milionów złotych na pomoc między innymi szpitalom i zakładom opiekuńczym.

Pierwsze miejsce w kategorii "Polski Produkt innowacyjny" zdobył pierwszy polski test molekularny na koronawirusa MediPAN COVID SARS-CoV-2. Test został opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Dyrektor placówki, która opracowała test, profesor Marek Figlerowicz powiedział, że w czasie krótszym niż godzina test pozwala uzyskać kilka informacji. Pokazuje, czy w wymazie jest wirus, ale też odpowiada na pytania, czy wymaz został dobrze pobrany oraz czy proces diagnostyczny był właściwie przeprowadzony.

W kategorii "Najlepsza polska usługa" wygrał GovTech Polska, a w kategorii "Polska marka" zwyciężyła firma CD Project Red.

Wstępny wybór nominowanych polskich firm, producentów lub usługodawców dokonuje się przy wsparciu merytorycznym instytucji, które dysponują najnowszymi badaniami z dziedziny gospodarki i sprzedaży produktowej. Natomiast wybór zwycięzców w poszczególnych kategoriach należy do specjalnie w tym celu powołanej Kapituły. Jej członków wskazuje organizator rankingu, czyli Polskie Radio SA, a w jej składzie znaleźli się członkowie Zarządu Polskiego Radia SA oraz eksperci z dziedziny gospodarki i ekonomii.

Patronat nad rankingiem objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Więcej informacji o rankingu jest na stronie Strona główna - Lubię bo polskie 2020 - polskieradio.pl

IAR/pp