Redakcja Polska

Nie żyje Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia

07.07.2019 14:30
Nie żyje dziennikarka Polskiego Radia Anna Retmaniak - poinformowała rodzina zmarłej. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych. 
Audio
  • Andrzej Matul: Ani Retmaniak nikt nie odmawiał
  • Andrzej Matul: wszyscy mówiliśmy do niej "kwiatusia"
Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia
Anna Retmaniak, legenda Polskiego RadiaWojciech Kusiński/Polskie Radio

W niedzielę rano zmarła Anna Retmaniak - wybitna dziennikarka radiowa związana od kilkudziesięciu lat z Polskim Radiem. Była twórczynią cyklu "Portret słowem malowany", w którym przedstawiała wybitne postaci polskiego teatru i filmu. Teatr był wielką miłością jej życia. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych.

retmaniak663.JPG
Benefis Anny Retmaniak - mistrzyni radiowych portretów [wideo]

"Mistrzyni rozmów"

Anna Stempniak, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, powiedziała, że Anna Retmaniak to legenda radia. - Nazywaliśmy ją mistrzynią rozmów - dodała. 

Pracę w Polskim Radiu rozpoczęła od współpracy z redakcją Muzyki i Aktualności. W 1956 roku nadawała relacje z Węgier, gdy trwało tam powstanie.

Od lat 60. XX wieku pracowała w redakcji liteackiej. Wkrótce na antenie pojawiła się jej autorska audycja Konfrontacje - czyli dyskusje o literaturze i sztuce, od 1968 roku przez wiele kolejnych lat prowadziła "Portret słowem malowany", gdzie prezentowała sylwetki wybitnych aktorów i ludzi teatru.

retmaniak kusi 663.jpg
Anna Retmaniak: mam hyzia na punkcie teatru i radia

Anna Retmaniak była również autorką audycji "Gdy zgasną światła rampy". Były to rozmowy z aktorami, reżyserami oraz psychologami, z telefonicznym udziałem słuchaczy.

Dziennikarkę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami branżowymi oraz państwowymi. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 - Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. W 1972 roku została nagrodzona Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

retmaniak anna_663.jpg
Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

W niedzielę po godz. 22:00 na antenie radiowej Jedynki zostanie wyemitowane wspomnienie Anny Retmaniak.

IAR/dad

Zmarł Sławomir Szof. Dziennikarz był korespondentem Polskiego Radia

04.01.2019 07:06
Zmarł Sławomir Szof, publicysta, sprawozdawca, korespondent i komentator w Polskim Radiu i Telewizji. Miał 85 lat.