Polskie Radio
Section05
dziennikarze

"Represje wobec dziennikarzy stały się codziennością". Oświadczenie MSZ ws. prześladowań na Białorusi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponowiło apel do białoruskich władz o konstruktywny dialog i respektowanie praw podstawowych. W wydanym oświadczeniu resort podkreślił, że zatrzymania w redakcji portalu internetowego TUT.by oraz w studiu nagraniowym Telewizji Biełsat, to kolejne przykłady działań ograniczających wolność słowa i prawo do rzetelnej informacji na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Europa Aleksander Łukaszenka dziennikarze Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ represje ŚWIAT

"Wolność słowa" po rosyjsku. Jak wygląda praca dziennikarzy za naszą wschodnią granicą

3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy. Dzień ten został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Nie inaczej powinno być w Rosji. Jednakże tam powodów do świętowania nie ma. Wręcz przeciwnie: media i dziennikarze są obecnie poddawani represjom. Są oni uznawani za "zagranicznych agentów", więzieni i zamykani w areszcie domowym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja dziennikarze praca Kreml media wolność prasy wolność słowa

"Wolność słowa jest zagrożona". Odpowiedź Departamentu Stanu USA na rosnące ataki na dziennikarzy w Niemczech

"Wolność słowa jest zagrożona w wielu miejscach na świecie" - odpowiedział Departament Stanu USA poproszony o komentarz do wzrostu ataków na dziennikarzy w Niemczech. Według Departamentu Stanu wolna i "profesjonalna" prasa jest "kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy USA wolność słowa Departament Stanu USA dziennikarze

Białoruś: Andrzej Poczobut prawdopodobnie został oskarżony

Polski dziennikarz i aktywista działający na Białorusi Andrzej Poczobut prawdopodobnie został postawiony w stan oskarżenia. Niezależne białoruskie media internetowe i telewizja Biełsat informują, że zarzuca mu się między innymi wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Jego żona Oksana w korespondencji SMS-owej z Polskim Radiem napisała, że na razie nie może potwierdzić tych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT dziennikarze

Burza po artykule "New Yorkera" obwiniającym Polaków za Holocaust. Publicystka wydała oświadczenie

 - Publicystka gazety "The New Yorker" Masha Gessen stwierdziła w oświadczeniu na Facebooku, że "doskonale zdaje sobie sprawę z kontrowersji, które wybuchły w Polsce w odpowiedzi na (jej) artykuł". Wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował PAP w niedzielę, że "publikacja "New Yorker" jest skandaliczna", "próbuje kreować obraz, w którym odpowiedzialność za zagładę 3 mln Żydów w trakcie II wojny światowej ponoszą Polacy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA dziennikarze dziennikarstwo Żydzi Holokaust

Zenon Wiktorczyk - niezapomniany głos Polskiego Radia

27 marca 1997 roku zmarł Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem mocno związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret dziennikarze HISTORIA

Joanna Lichocka: działania Springera wobec dziennikarzy siłowe i przemocowe

- Te działania, które oceniliśmy jako zagrażające wolności debaty, mają wprowadzić rodzaj cenzury, żeby nie można było wyrażać opinii, że to wydawnictwo, Axel Springer, jest wydawnictwem niemieckim i realizuje niemiecką linię polityczną w Polsce - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, odnosząc się do dokumentu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Zobacz więcej na temat:  pandemia Joanna Lichocka POLSKA media społeczeństwo dziennikarze axel springer