X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Posłowie chcą uczcić Węgrów pomagających Polakom w czasie II wojny światowej

09.08.2019 14:20
Posłowie chcą upamiętnić Węgrów pomagających Polakom w czasie II wojny światowej. Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w tej sprawie.
Audio
  • Przewodniczący komisji poseł Piotr Babinetz z PiS uzasadniając projekt wyjaśnia, że Węgrzy - mimo że byli związani sojuszem z Hitlerem - wspierali Polaków zaatakowanych w 1939 roku przez Niemców (IAR)
Wypędzanie ludności cywilnej Warszawy przez Niemców w czasie powstania w getcie warszawskim  kwiecień-maj 1943 r.
Wypędzanie ludności cywilnej Warszawy przez Niemców w czasie powstania w getcie warszawskim – kwiecień-maj 1943 r. www.muzeum1939.pl

Przewodniczący komisji poseł Piotr Babinetz z PiS uzasadniając projekt wyjaśnia, że Węgrzy - mimo iż byli związani sojuszem z Hitlerem - wspierali Polaków zaatakowanych w 1939 roku przez Niemców. Królestwo Węgier rządzone przez regenta Miklosa Horthy'ego i premiera Pala Telekiego, nie tylko odmówiło Niemcom pomocy w agresji na Polskę, ale wręcz premier Teleki zapowiedział wysadzanie torów kolejowych, aby uniemożliwić wojskom Wehrmachtu przejście przez terytorium Węgier przeciwko Polsce.

Piotr Babinetz przypomina również, że mimo protestów Berlina, Węgry przyjęły około 150 tysięcy polskich uchodźców. Węgrzy umożliwiali także polskim żołnierzom przedostanie się na zachód Europy. 

W uchwale jest też przypomniana pomoc Węgrów udzielana Polakom w czasie rzezi wołyńskiej czy Powstania Warszawskiego.
Uchwała zostanie przyjęta prawdopodobnie podczas wrześniowego posiedzenia Sejmu.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry II wojna światowa