X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Westerplatte odkryto kolejne ludzkie szczątki

28.09.2019 10:21
Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet - poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatteshutterstock.com

To drugie już w tym tygodniu odkrycie ludzkich szczątków dokonane w ramach prac prowadzonych przez grupę archeologów podczas rozpoczętego tydzień temu piątego etapu badań na Westerplatte. Prace prowadzi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pierwsze szczątki, z których zachowała się nadpalona czaszka oraz kości klatki piersiowej, odnaleziono we wtorek. Było to pierwsze od 1963 r. odkrycie na Westerplatte szczątków najprawdopodobniej polskiego żołnierza.

- Jest to prawdopodobnie jedna z ofiar bombardowania wartowni nr 5, którego lotnictwo niemieckie dokonało 2 września 1939 r., drugiego dnia walk - mówił we wtorek na Westerplatte wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Odkryto kolejne ludzkie szczątki na Westerplatte

Rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski poinformował PAP, że dokonano kolejnego odkrycia. Jak mówił, "już w czwartek były pewne wskazania, że mogą zostać odnalezione kolejne szczątki". - Dzisiaj potwierdziły się te przypuszczenia i okazało się, że archeolodzy natrafili na drugie ludzkie szczątki, tym razem na kompletny szkielet - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że odnaleziono je około 3 m od znaleziska sprzed kilku dni. Aleksander Masłowski zaznaczył, że tym razem "nie znaleziono przy szkielecie żadnych przedmiotów, które wskazywałyby lub chociaż przybliżały możliwość stwierdzenia", czyje szczątki znaleziono. Jednak - jak dodał - "miejsce, gdzie znaleziono szczątki, daje możliwość przypuszczania, że jest to kolejny obrońca Westerplatte".

Rzecznik Muzeum II Wojny Światowej dodał, że szkielet znaleziono w okolicy wartowni nr 5 zniszczonej bombą zrzuconą przez Niemców 2 września 1939 r.

IPN wszczął śledztwo

- Już w czwartek częściowo odsłoniliśmy znalezisko. Teraz trwają prace doczyszczające, aby antropolog mógł zrobić oddzielną dokumentację - wyjaśnił PAP Filip Kuczma, kierownik grupy archeologów, którzy znaleźli szczątki. Dodał, że na miejscu pracują też specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej, wykonujący własną dokumentację. Po pierwszym odkryciu pion śledczy IPN wszczął śledztwo, w ramach którego chce m.in. zidentyfikować szczątki.

Aleksander Masłowski poinformował, że pierwsze odkryte szczątki zostały objęte śledztwem prokuratora pionu śledczego IPN i przekazane do dalszych badań Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycyny w Szczecinie. - Zapewne podobnie będzie w przypadku drugich szczątków - dodał.

Jak zaznaczył, takie badania mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Wyjaśnił przy tym, że wiele zależy od tego, jak sprawnie będzie można np. uzyskać porównawczy materiał genetyczny od rodzin żołnierzy poległych na Westerplatte. - Jeszcze za wcześnie, by mówić, kiedy poznamy personalia osób, których szczątki odnaleźliśmy - podkreślił.

Największe badana archeologiczne w tym miejscu

Badania, w ramach których dokonano obydwu odkryć, trwają od czterech lat. 16 września ruszył piąty sezon badań. Tegoroczne prace są planowane do końca października. - Są to pierwsze badania archeologiczne "z prawdziwego zdarzenia". (...) Nigdy wcześniej na Westerplatte nie były prowadzone badania na taką skalę – powiedział PAP Aleksander Masłowski z Muzeum II Wojny Światowej. Wskazał, że ich efektem było już odnalezienie ok. 50 tys. artefaktów. - Widać, że ziemia ta jest pełna świadectw historii Westerplatte, w tym również historii obrony Westerplatte w 1939 r. i istnienia od 1925 r. wojskowej składnicy tranzytowej - dodał.\

Przed kilkoma dniami na Westerplatte, oprócz w miarę dobrze zachowanego szkieletu, archeolodzy znaleźli w trzech jamach ekshumacyjnych także ponad 200 innych fragmentów kości, m.in. miednicę i obojczyk. Z ziemi wykopano też m.in. fragmenty polskiego munduru wojskowego, guzik, pas, grzebień oraz części polskiej broni i amunicję.

Pierwsze szczątki odkryto w pobliżu cmentarza Obrońców Westerplatte, gdzie spoczywa dowódca polskiej placówki major Henryk Sucharski i kapral Andrzej Kowalczyk, którego szczątki odnaleziono przypadkowo w 1963 r. podczas budowy nabrzeża na Westerplatte. Pozostałych kilka grobów na tym małym cmentarzu jest symbolicznych.

IAR/PAP/PR24/dad