X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja: groźba likwidacji tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej

30.11.2019 17:57
W Twerze mogą zostać zdemontowane tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Według dziennika "Kommiersant", pismo w tej sprawie miejscowa prokuratura wysłała do rektora twerskiego uniwersytetu medycznego. 
Audio
  • Rosja: groźba likwidacji tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Nazwiska zamordowanych w Miednoje
Nazwiska zamordowanych w MiednojeShutterstock. com/ Artem Nedoluzhko

Na ścianie jednego z budynków należących do uczelni wiszą tablice informujące, że w piwnicach tego gmachu funkcjonariusze NKWD rozstrzeliwali polskich jeńców wojennych i inne ofiary stalinowskiego terroru. Wiosną 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina w dawnym Kalininie, dzisiejszym Twerze zamordowano polskich oficerów. Na cmentarzu w pobliskim Miednoje spoczywa 6295 polskich policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Tablice przypominające o zbrodni sprzed prawie 80 lat znajdują się na ścianie budynku uniwersytetu medycznego przy ulicy Sowieckiej 4, który wcześniej należał do miejscowego oddziału NKWD. Twerska prokuratura zwróciła uwagę rektorowi szkoły, że we wrześniu 1991 roku wydano zgodę na przymocowanie tablic, na ścianie budynku przy ulicy Sowieckiej 2. Prokuratorzy zażądali naprawienia błędu, co w konsekwencji oznacza, że tablice powinny zostać zdjęte. Jednocześnie podkreślili, że nie znaleziono dokumentów potwierdzających, iż Polaków rozstrzeliwano właśnie w tym miejscu.

To nie pierwsza w ostatnich miesiącach próba zatarcia śladów sowieckich zbrodni, podejmowana przez część rosyjskich polityków i urzędników. Podobnie jak w okresie Związku Radzieckiego rozpowszechniane są w Rosji opinie, niektórych historyków mające wskazywać, że na cmentarzu w Miednoje nie pochowano ofiar zbrodni NKWD, ale czerwonoarmistów poległych w walkach z hitlerowskimi Niemcami. Niedawno, szef sekcji polskiej stowarzyszenia "Memoriał", badającego zbrodnie sowieckie - Aleksandr Gurianow w wywiadzie dla Polskiego Radia wyjaśnił, że niepodważalnymi dowodami w tej sprawie są wyniki ekshumacji przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku na cmentarzu w Miednoje. Polscy eksperci odnaleźli wtedy we wspólnej mogile ciała mężczyzn oraz fragmenty polskiego umundurowania, a także dokumenty, listy i pamiętniki pisane w języku polskim.

IAR/dad