Redakcja Polska

Niemiecka prasa: Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej

19.01.2020 12:18
 Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje rosyjskie ataki na Polskę, które kładą się cieniem na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej - jednoznacznie stwierdza gazeta.
Audio
  • "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina, że Polska była pierwszą ofiarą drugiej wojny światowej. Materiał Waldemara Maszewskiego (IAR)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

"(Polska) stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej i paktu między Hitlerem i Stalinem, zawartego w sierpniu 1939 r. Jego tajny protokół podzielił Polskę, kraje bałtyckie, Finlandię i Rumunię na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. (Prezydent Rosji Władimir) Putin próbuje zreinterpretować układ jako akt koniecznego oporu Moskwy wobec niemieckich planów wojennych" - zauważa "FAZ". I odnotowuje, że rosyjski prezydent zarzucił Polsce, jakoby uczyniła pierwszy krok w kierunku Holokaustu.

Dziennik konstatuje, że na 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady, oczekuje się w Polsce z niepokojem.

"Ma to przede wszystkim związek z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem oraz z faktem, że w Jerozolimie, cztery dni przed rocznicą, odbędzie się uroczystość upamiętniająca, na którą prezydent Polski Andrzej Duda nie chce jechać" - pisze gazeta. I przypomina, że na V. Światowym Forum Holokaustu mają przemawiać przywódcy: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Niemiec.

"W Warszawie zadano sobie pytanie, czy prezydent Duda powinien siedzieć milcząco w drugim rzędzie, podczas gdy Putin najprawdopodobniej będzie powtarzał swoje zarzuty wobec Polski, pierwszej ofiary wojny i głównego miejsca Holokaustu?" - relacjonuje "FAZ".

IAR/PAP/dad

MSZ: na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura

18.01.2020 11:43
Na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura; oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki - wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Premier o kolejnych rosyjskich publikacjach: ile jeszcze bredni?

18.01.2020 13:48
Premier Mateusz Morawiecki opublikowany przez Rosję zestaw wyselekcjonowanych dokumentów z rosyjskich archiwów określił mianem kolejnych rewelacji historycznych w wydaniu rosyjskim.