X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

40 lat temu Polacy jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest

17.02.2020 14:36
Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli najwyższy szczyt Ziemi i otworzyli  nową epokę w dziejach zimowego himalaizmu  
Audio
  • 40 lat temu Polacy jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest - relacja Ewy Plisieckiej
Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w bazie po pierwszym zimowym wejściu na Mount Everest 17 lutego 1980 roku
Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w bazie po pierwszym zimowym wejściu na Mount Everest 17 lutego 1980 rokuFoto: Bogdan Jankowski

40 lat temu, 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w zimie wejścia na ośmiotysięcznik - najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Była to przełomowa wyprawa, która otworzyła nową epokę w dziejach himalaizmu zimowego. Tamtego dnia Polacy stanęli na wysokości 8848 metrów. Na szczyt wspięli się klasyczną drogą, którą wcześniej pokonało wiele ekip himalaistów, jednak nigdy zimą. Wyprawą kierował nieżyjący już dziś Andrzej Zawada. Himalaiści zmagali się z trudnymi warunkami atmosferycznymi - huraganowym wiatrem i ekstremalnie niskimi temperaturami.

Pomysł zimowego zdobycia Mount Everestu wszystkim wydawał się szalony. Nikt nie dawał Polakom szans na sukces – wspomina jeden z organizatorów wyprawy, historyk prof. Andrzej Paczkowski.

Na Mount Evereście Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki spędzili 40 minut. Pozostawili różaniec od papieża Jana Pawła II i krzyżyk poświęcony pamięci polskiego operatora filmowego, Stanisława Latałły, który zginął podczas wyprawy w Himalaje.

Za sukcesem zimowej ekspedycji w 1980 roku stał kierownik wyprawy Andrzej Zawada. Podczas obchodów czterdziestej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia szczytu Mount Everest, dokonanego przez Polaków, w Warszawie odbył się pokaz filmu Anny Pietraszek "Ostatnia rozmowa", który powstał krótko przed śmiercią Andrzeja Zawady. Jak mówi autorka filmu, ten obraz to opowieść o górach oraz o człowieku, który stworzył himalaizm zimowy.

Pierwsze letnie wejście na Mount Everest odbyło się w 1953 roku. Dokonali go Edmund Hillary z Nowej Zelandii i Szerpa Tenzing Norgay z Nepalu.

Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szycie Everestu 17 lutego 1980 roku, po godzinie 14 czasu nepalskiego. W wyprawie brało udział ponad 20 osób. Pierwsze zimowe wejście na najwyższy z ośmiotysięczników rozpoczęło erę zimowych podbojów w Himalajach i Karakorum. Do tej pory zimą zdobyto 13 z 14 liczących ponad 8 tysięcy metrów szczytów. Na dziesięciu z nich jako pierwsi stawali Polacy. Ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem pozostaje K-2.

IAR/ep