X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Koronawirus: kontrole sanitarne na granicach Polski oraz w pociągach i portach

09.03.2020 17:00
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem wprowadzono kontrole sanitarne na granicach Polski. Do tej pory w naszym kraju odnotowano 17 przypadków koronawirusa. W całym kraju 170 osób jest hospitalizowanych i diagnozowanych w kierunku koronawirusa, a 4 tysiące osób jest objętych kwarantanną domową.
Audio
  • Koronawirus: Apel premiera i ministra zdrowia do osób starszych i organizatorów imprez masowych. Materiał Karola Surówki (IAR)
  • Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli sanitarnej autokarów wjeżdżających do Polski na granicy w Kołbaskowie (pow. policki).
Funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli sanitarnej autokarów wjeżdżających do Polski na granicy w Kołbaskowie (pow. policki).Fot.: PAP/Marcin Bielecki

Szef rządu powiedział, że kontrole dotyczą głównych przejść granicznych z Niemcami i Czechami. Od godziny 15.00 całodobowe punkty kontroli sanitarnej obowiązują na przejściach Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Mateusz Morawiecki powiedział, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zakres kontroli zostanie rozszerzony na inne przejścia.

Mateusz Morawiecki poinformował, że obejmą one samochody osobowe, autobusy i pociągi. Podkreślił, że w kontrolach chodzi o to, aby nie zakłócać płynności ruchu na granicy, ale z drugiej strony możliwie najszybciej wychwytywać przypadki zakażeń, które mogły rozprzestrzenić się na resztę kraju.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin cała granica Polski zostanie objęta kompleksowym system ochrony sanitarnej. System będzie uruchomiany stopniowo. Szef MSWiA zaznaczył, że przez przejście na czeskiej granicy kursują pojazdy z Włoch.

Minister podkreślił, że pięć punktów granicznych, na których kontrola rozpoczęła się dziś, to miejsca, gdzie do Polski wjeżdżają autobusy i busy rejsowe.

Kontrole wszystkich służb

W kontrole będą zaangażowani funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Punkty będą działały całodobowo. Na miejscu będzie ambulans i ratownicy medyczni. Osoba chora trafi z granicy bezpośrednio do szpitala.

Prosząc podróżnych o wyrozumiałość i cierpliwość, Mariusz Kamiński powiedział, że w związku z kontrolami na granicach zmieni się organizacja ruchu drogowego. Minister podkreślił, że podjęte działania służą interesowi nas wszystkich.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności szkół, przedszkoli oraz szkół wyższych. Szef rządu zapowiedział, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach. Powiedział, że taka ewentualność jest brana pod uwagę po konsultacjach z ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia oraz po obserwacji tego, jak w tej kwestii działają państwa, w których liczba zakażeń jest znacznie większa. Szef rządu powiedział, że pod uwagę jest brane wydanie rekomendacji lub zaleceń dla wojewodów.

Premier zaapelował także do organizatorów o stosowanie się do rekomendacji wydanej przez Główny Inspektorat Sanitarny dotyczącej organizacji imprez masowych. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że imprezy masowe były jednym z powodów szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i we Włoszech.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych, w których bierze udział więcej niż tysiąc osób. Chodzi o wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. Zalecenie zostało sformułowane po analizie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

GIS przypomina, że organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka. Służy ona zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a gdy występują szczególnie skomplikowane okoliczności - do Głównego Inspektora Sanitarnego.

IAR/dad