X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Lech Kaczyński podnosił Polskę z kolan". Szef UdSKiOR wspomina symbolikę pogrzebu pary prezydenckiej

18.04.2020 09:10
10 lat temu, 18 kwietnia 2010 roku, odbył się pogrzeb Pary Prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich. Tragicznie zmarli w katastrofie smoleńskiej, 10 kwietnia 2010, spoczęli w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W całej Polsce żegnały ich setki tysięcy ludzi, tysiące rodaków przyjechały do Krakowa zza granicy.
Audio
  • Szef UdSKiOR o Lechu Kaczyńskim (IAR)
  • Jan Józef Kasprzyk o symbolice pogrzebu pary prezydenckiej (IAR)
Kondukt żałobny z trumnami z ciałami pary prezydenckiej w drodze do katedry na Wawelu
Kondukt żałobny z trumnami z ciałami pary prezydenckiej w drodze do katedry na WaweluPAP/Jacek Turczyk

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że odczuwalna była wtedy niezwykła wspólnota doświadczenia. - Byliśmy razem, łączyła nas pamięć i smutek, ale przede wszystkim ogromna wdzięczność wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego, człowieka niezwykle zasłużonego dla najnowszych dziejów Rzeczypospolitej - powiedział.

Czytaj więcej
kaczynscy sarkofag wawel pap 1200.jpg
Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Polskie Radio przypomni specjalne audycje

>>> [CZYTAJ TAKŻE] D. Karłowicz: Lech Kaczyński był zakochany w Polsce

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że tragicznie zmarły prezydent był "jednym z bohaterów naszej współczesnej wolności". - Tworzył "Solidarność" i był prezydentem, który podnosił z kolan Polskę. Nasza ojczyzna po latach zniewolenia komunistycznego, takiego powstania z kolan wymagała - stwierdził.

"Lech Kaczyński spoczął wśród bohaterów"

Szef UdSKiOR podkreślił także niezwykłą symbolikę miejsca, w którym prezydent Lech Kaczyński został pochowany. - Spoczął on wśród królów, wśród bohaterów narodowych, nieopodal marszałka Józefa Piłsudskiego, którego idee wyznawał do końca życia. Nieopodal generała Władysława Sikorskiego, który podobnie jak prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej pełniąc służbę na rzecz niepodległej Polski i wreszcie nieopodal ziemi przywiezionej z Katynia. Ta ziemia również została w kryptach wawelskich złożona - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Zauważył on również, że zarówno tamten pogrzeb jak odwiedzanie krypty, w której spoczywa Lech Kaczyński i jego małżonka jest rodzajem hołdu także dla wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, dla wszystkich osób, które udały się do Katynia, by oddać hołd polskim jeńcom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku z rozkazu Stalina.

Czytaj więcej
para1200.jpg
Złączeni w życiu, złączeni na zawsze. 10. rocznica pogrzebu śp. pary prezydenckiej

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polskie Radio w 10. rocznicę pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli wraz z 94 innymi osobami na pokładzie samolotu, którym lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości pogrzebowe wszystkich ofiar katastrofy trwały wiele dni. Żałoba narodowa zakończyła się oficjalnie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej.


IAR/PR24/dad