Redakcja Polska

"Lech Kaczyński podnosił Polskę z kolan". Szef UdSKiOR wspomina symbolikę pogrzebu pary prezydenckiej

18.04.2020 09:10
10 lat temu, 18 kwietnia 2010 roku, odbył się pogrzeb Pary Prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich. Tragicznie zmarli w katastrofie smoleńskiej, 10 kwietnia 2010, spoczęli w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W całej Polsce żegnały ich setki tysięcy ludzi, tysiące rodaków przyjechały do Krakowa zza granicy.
Audio
  • Szef UdSKiOR o Lechu Kaczyńskim (IAR)
  • Jan Józef Kasprzyk o symbolice pogrzebu pary prezydenckiej (IAR)
Kondukt żałobny z trumnami z ciałami pary prezydenckiej w drodze do katedry na Wawelu
Kondukt żałobny z trumnami z ciałami pary prezydenckiej w drodze do katedry na WaweluPAP/Jacek Turczyk

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że odczuwalna była wtedy niezwykła wspólnota doświadczenia. - Byliśmy razem, łączyła nas pamięć i smutek, ale przede wszystkim ogromna wdzięczność wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego, człowieka niezwykle zasłużonego dla najnowszych dziejów Rzeczypospolitej - powiedział.

Czytaj więcej
kaczynscy sarkofag wawel pap 1200.jpg
Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Polskie Radio przypomni specjalne audycje

>>> [CZYTAJ TAKŻE] D. Karłowicz: Lech Kaczyński był zakochany w Polsce

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że tragicznie zmarły prezydent był "jednym z bohaterów naszej współczesnej wolności". - Tworzył "Solidarność" i był prezydentem, który podnosił z kolan Polskę. Nasza ojczyzna po latach zniewolenia komunistycznego, takiego powstania z kolan wymagała - stwierdził.

"Lech Kaczyński spoczął wśród bohaterów"

Szef UdSKiOR podkreślił także niezwykłą symbolikę miejsca, w którym prezydent Lech Kaczyński został pochowany. - Spoczął on wśród królów, wśród bohaterów narodowych, nieopodal marszałka Józefa Piłsudskiego, którego idee wyznawał do końca życia. Nieopodal generała Władysława Sikorskiego, który podobnie jak prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej pełniąc służbę na rzecz niepodległej Polski i wreszcie nieopodal ziemi przywiezionej z Katynia. Ta ziemia również została w kryptach wawelskich złożona - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Zauważył on również, że zarówno tamten pogrzeb jak odwiedzanie krypty, w której spoczywa Lech Kaczyński i jego małżonka jest rodzajem hołdu także dla wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, dla wszystkich osób, które udały się do Katynia, by oddać hołd polskim jeńcom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku z rozkazu Stalina.

Czytaj więcej
para1200.jpg
Złączeni w życiu, złączeni na zawsze. 10. rocznica pogrzebu śp. pary prezydenckiej

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polskie Radio w 10. rocznicę pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli wraz z 94 innymi osobami na pokładzie samolotu, którym lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości pogrzebowe wszystkich ofiar katastrofy trwały wiele dni. Żałoba narodowa zakończyła się oficjalnie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej.


IAR/PR24/dad