X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

25.04.2020 13:15
Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. 
Audio
  • Naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi [relacja Ewy Plisieckiej]
Świat czeka na szczepionkę
Świat czeka na szczepionkęFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Tylko wynalezienie szczepionki spowoduje, że zlikwidowane zostaną obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 - co do tego zgodni są eksperci na całym świecie. Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. Jak wyjaśnia BBC, połowa z nich otrzyma szczepionkę przeciw COVID-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają. Szczepionka została opracowana w mniej niż trzy miesiące na Uniwersytecie w Oxfordzie. Naukowcy z Oxfordu mają nadzieję, że do września będzie gotowy milion dawek, a następnie, jeśli szczepionka okaże się skuteczna, będzie możliwe radykalne zwiększenie produkcji. Eksperci ostrzegają jednak, że wynalezienia środka na COVID-19 nie należy się spodziewać szybko.

Bardzo ostrożny jest w swoich szacunkach wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Równie intensywne prace, jak nad opracowaniem szczepionki, trwają nad lekiem, mogącym zahamować epidemię. Zespół naukowców z udziałem prof. Pyrcia przeprowadza badania nad substancją, która hamuje skutki zakażenia. Prace trwają – zapewnia naukowiec.

Celowe zakażenie koronawirusem setek młodych i zdrowych ochotników, by przyspieszyć prace nad szczepionką - to pomysł, który - jak pisze amerykański portal "The Hill" - popiera część wakcynologów, bioetyków i polityków. Badani wcześniej mają dostać potencjalną szczepionkę lub placebo. Badania na ochotnikach miałyby pomóc opracowującym szczepionkę w szybszym określeniu jej skuteczności w porównaniu ze zwykłymi klinicznymi testami. Zwolennicy tego podejścia utrzymują, że oszczędzić można w ten sposób nawet kilka miesięcy. Pomysł rekrutacji ochotników ma m.in. poparcie 35 amerykańskich parlamentarzystów. Badania tego rodzaju wspierają też znany amerykański ekspert od szczepionek profesor Stanley Plotkin oraz bioetyk Arthur Caplan z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Intensywne prace nad jak najszybszym wynalezieniem szczepionki trwaja też w Chinach - 10 dni temu chińskie władze zatwierdziły do testów klinicznych kolejne dwie szczepionki na  koronawirusa. W marcu w tym kraju rozpoczęto zaś testy na ludziach innej szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej w chińskich laboratoriach wojskowych.

Także w Rosji rozpoczęto przedkliniczne testy szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym minister zdrowia Michaił Muraszko. Szef resortu nie wspominał o szczegółach harmonogramu prowadzenia badań, ani nie podał prognozowanego terminu przygotowania szczepionki do masowego wykorzystania.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że ONZ uruchomiła w piątek "historyczną", światową inicjatywę, mającą na celu przyspieszenie produkcji oraz dystrybucji szczepionki i leków na Covid-19. W wirtualnej konferencji prasowej na ten temat uczestniczyli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podaje agencja AFP, inicjatywa, której przewodzi WHO, wiąże się ze współpracą wielu krajów, a wolę poważnego zaangażowania się w ten projekt zadeklarowały m.in. Niemcy i Francja.

IAR/PAP/ep