Polskie Radio
Section05
epidemia

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyły zapisy rocznika 1968

O północy zostały uruchomione zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1968, które złożyły wcześniej deklarację o chęci zaszczepienia się. Według obowiązującego kalendarza od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza codziennie kolejny, młodszy o rok rocznik. Od poniedziałku 19 kwietnia zapisywać może się już rocznik 1968 (53 lat), we wtorek 20 kwietnia będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę 21 kwietnia rocznik 1970 (51 lat).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus wirus zdrowie szczepienia epidemia społeczeństwo COVID-19

"Noszenie maseczek na świeżym powietrzu nadal obowiązuje". Rzecznik MZ przypomina o zasadach

Jak zaznaczył w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz noszenie maseczek na świeżym powietrzu "nadal obowiązuje". Dodał, że wraz z postępującymi szczepieniami przeciwko COVID-19 będą możliwe luzowania w zakresie maseczek, ale dziś jest za wcześnie, by o tym mówić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce epidemia szczepionka szczepienia COVID-19 zdrowie koronawirus Ministerstwo Zdrowia

Szczegóły dotyczące rehabilitacji pocovidowej. Wiceminister zapowiedział zabiegi domowe

- W przyszłym tygodniu powinny być znane szczegóły dotyczące ambulatoryjnej i domowej rehabilitacji pocovidowej. Na początku kwietnia uruchomiona została ona dla placówek stacjonarnych. Ozdrowieńcy będą mogli skorzystać z różnego rodzaju zabiegów: masaży, ćwiczeń, inhalacji - powiedział w Sejmie w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 epidemia społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia POLSKA

Wiceminister edukacji: chcemy, by dzieci wróciły już do szkół, ale zależy to od sytuacji pandemicznej

- Jesteśmy gotowi by stopniowo otwierać przedszkola i szkoły. Bardzo nam zależy na tym, by dzieci jak najszybciej wróciły do szkół, ale to nie jest zależne od nas, tylko od sytuacji pandemicznej - podkreślił wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Tomasz Rzymkowski epidemia Koronawirus w Polsce szkoła społeczeństwo COVID-19

Służba zdrowia po pandemii. Minister zdrowia zapowiada program profilaktyki i zdjęcie limitów

- Resort zdrowia będzie wprowadzał rozwiązania, które mają pozwolić na nadrabianie deficytu zdrowotnego po pandemii - zapewnił szef tego resortu Adam Niedzielski. Zapowiedział program profilaktyki dla osób 40 plus i "zdjęcie limitacji w zakresie świadczenia usług zdrowotnych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski pandemia epidemia zdrowie społeczeństwo

"Na pewno przed wakacjami". Kraska o powszechnej rejestracji na szczepienia

- Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy to będzie maj, czy czerwiec, ale na pewno przed wakacjami, kiedy ktoś będzie chciał, będzie mógł się zaszczepić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował też, by nie "zaprzepaścić" szansy na normalne wakacje przez majówkowe wyjazdy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Waldemar Kraska pandemia epidemia COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia

Nieznacznie spadła liczba przeciwników szczepień. Jest nowy sondaż IBRiS

60 proc. ankietowanych chce się zaszczepić przeciwko COVID-19, 20 proc. ankietowanych podkreśla, że szczepić się nie zamierza, tyle samo twierdzi, że raczej się nie zaszczepi - wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej”. "W poprzednim badaniu grupa sceptyków była wyższa o 2 pkt proc. Przy czym zmniejszyła się grupa tych umiarkowanych"- napisano.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia pandemia epidemia