X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Anakonda" w zmienionej formule. Manewry bez wojsk sojuszniczych

01.06.2020 16:21
Rozpoczynająca się w poniedziałek ósma edycja ćwiczenia "Anakonda" odbędzie się bez udziału wojsk sojuszniczych; z powodu pandemii został też przesunięty termin ćwiczenia - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne facebook.com/Dowodztwo.Operacyjne

W ćwiczeniu Anakonda-20 weźmie udział ok. 5000 żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, a także zaangażowanie wojska w działania przeciw epidemii koronawirusa data ćwiczenia – planowana początkowo na maj-czerwiec - została przesunięta. Anakonda-20 odbędzie się też w zmienionej formule oraz bez udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych – zapowiedziało DO RSZ.


"W tym roku szczególnie widoczne będą działania Marynarki Wojennej doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Wśród ćwiczonych epizodów będzie m.in. strzelanie artyleryjskie do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych; prowadzenie ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego realizowane poprzez współdziałanie sił okrętowych oraz statków powietrznych. A także zabezpieczenie swobodnej żeglugi na morskich liniach komunikacyjnych oraz swobodnego dostępu do głównych portów RP poprzez właściwe zaplanowanie i wykonanie operacji przeciwminowej" – poinformowało dowództwo.


Dowództwo podkreśliło, że działalność marynarki zostanie wpisana w operację połączoną, prowadzoną na całym terytorium kraju.

Ćwiczenia na poligonie w Ustce

Wojska Lądowe będą na poligonie w Ustce ćwiczyć wsparcie ogniowego sił morskich; zadania będzie wykonywał dywizjon armatohaubic Krab z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. 4-6 czerwca odbędzie się trening kierowania ogniem z użyciem amunicji bojowej.Ćwiczenie będzie się odbywać głównie na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz w miejscach ćwiczeń: Gepard-20, realizowanego przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Orzyszu, i Karakal-20 – 10. Brygady Kawalerii Pancernej – tu miejscem działań będzie Nowa Dęba. Główny element taktyczny ognia połączonego jest zaplanowany na 8 czerwca 2020 r.

Szerokie spektrum ćwiczeń

Rozpoczęta w poniedziałek główna część ćwiczenia potrwa do 10 czerwca. W tym czasie żołnierze przećwiczą zgrywanie taktyczne dowództw i wojsk w układzie narodowym, w tym prowadzenie działań powietrzu i na morzu, a także zgrywanie systemu rażenia, zakończone epizodem ognia połączonego.

Przedmiotem drugiego etapu, polegającego na działaniach w ramach ćwiczeń taktycznych pk. Karakal-20 i Gepard-20, jest zgrywanie dowództw i wojsk w układzie narodowym. Zadania obejmą manewr i ruch wojsk, demonstrację sił, a także prowadzenie działań powietrznych.

Część końcowa, 18 czerwca, obejmie wstępne omówienie ćwiczenia oraz powrót ćwiczących do macierzystych jednostek.

Dowództwo zaznaczyło, że "działania wojsk, szczególnie w zakresie przemieszczeń, zostaną skoordynowane zostaną z elementami pozamilitarnego Systemu Obronnego Państwa". Zapewniło, że "mimo pandemii żołnierze Sił Zbrojnych RP utrzymują gotowość do działania".

Ćwiczenie Anakonda - największe narodowe ćwiczenie Wojska Polskiego - odbywa się co dwa lata od 2006 r. Jego organizatorem jest DO RSZ. Dotychczas największa była edycja z 2016 r. - były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. - wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

PAP/dad