X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kursy adaptacyjno-językowe dla repatriantów ze Wschodu

25.07.2020 10:00
Nauka języka i wsparcie w adaptacji z polskim społeczeństwem to podstawowe zadania obozów, które w tym roku udało się zorganizować mimo pandemii. 
Audio
  • ORPEG organizuje coroczne kursy dla repatriantów [posłuchaj]
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z Kazachstanu
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z KazachstanuPAP/Grzegorz Michałowski

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą po raz kolejny organizuje kursy adaptacyjno-językowe dla repatriantów ze Wschodu. Osiem dni spotkań, 85 godzin zajęć dydaktycznych, warsztatów, konsultacji - to tegoroczny scenariusz każdego z trzech obozów, które odbędą się od 25 lipca do 6 września br. w Toruniu i Warszawie.

Celem kursów jest pomoc repatriantom i ich rodzinom w adaptacji w społeczeństwie polskim oraz wsparcie w doskonaleniu języka polskiego. Uzyskują oni pomoc w sprawnym wejściu na polski rynek pracy, kontynuacji nauki w polskim systemie edukacji, w włączaniu się w życie społeczności lokalnych i rozwijaniu aktywności obywatelskiej.

Uczestnicy biorą udział w wykładach, spotkaniach, warsztatach, konsultacjach, w zajęciach krajoznawczych, muzealnych i kulturalnych. Zapoznają się z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemu politycznego i gospodarczego Polski, wymogami rynku pracy, doskonalą sprawność językową w mowie i piśmie w sytuacjach codziennych i zawodowych, wzmacniają kompetencje w obszarze komunikacji społecznej.

W 2019 roku z kursów skorzystało 135 repatriantów, w tym 37 dzieci i młodzieży, którzy pochodzili z Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Uzbekistanu, Ukrainy, Turkmenistanu i Azerbejdżanu.

- W tym roku, mimo pandemii, udało się zorganizować trzy kursy – dwa w Warszawie i jeden w Toruniu – mówi Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.