Redakcja Polska

Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

31.07.2020 16:00
Groby pięciorga dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dotychczas ich mogiły były opuszczone i zniszczone lub w ogóle nie istniały.
Uroczystość odsłonięcia pomnika
Uroczystość odsłonięcia pomnikaŹródło: twitter/Nie Zapomnij O Nas @NieZapomnijONas

Akcję upamiętnienia zorganizował komitet "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". W przypadku 11-letniego łącznika Wojtusia Zalewskiego, pseudonim "Orzeł Biały", postawiony nagrobek jest symboliczny, gdyż ciała chłopca nie udało się odnaleźć. - 15 sierpnia "Orzeł Biały" wsławił się niezwykłą akcją, kiedy to wyprowadził swoich starszych kolegów, cały oddział z okrążenia niemieckiego. Uratował życie żołnierzom, miał podobno za to zostać przedstawiony nawet do odznaczenia Krzyżem Walecznych. Niestety, 21 sierpnia, kiedy wybiegł na rozpoznanie, został trafiony serią z CKM-u, zginął, a jego ciało pod ogniem niemieckim wynosił Mieczysław Mirecki "Błyskawica" - powiedział organizator akcji Patryk Markuszewski.Wizerunek żołnierza niosącego ciało małego Powstańca uwieczniono na symbolicznej mogile. Bliźniaczo podobną scenę w trakcie Powstania widziała Ludwika Pyrkosz-Mendelska, w czasie walk z Niemcami w stolicy miała 12 lat. Zapamiętała małego chłopca, który w jej zgrupowaniu pomagał żołnierzom. - Pewnego dnia kolega szedł i niósł go na rękach. Wyleciałam, bo myślałam, że jest ranny i potrzebuje pomocy, pytam się - co się stało - a kolega tylko spuścił głowę i zrozumiałam, że nie żyje. Nasz chłopiec... - wspominała wzruszona Ludwika Pyrkosz-Mendelska.


Końca Powstania Warszawskiego nie doczekały też Marysia, Jadzia i Jola Buchowskie. Siostry w wieku 13, 10 i 7 lat zginęły w ostatnich dniach niepodległościowego zrywu stolicy. Ich grób przez lata był całkowicie zapomniany i zniszczony. - Ich matka - Jadwiga Teofila - przełożona pielęgniarek w Szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie została zamordowana w egzekucji przy ulicy Dworkowej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Ojciec, major Wojska Polskiego, prawdopodobnie walczył w Powstaniu, został również odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Dziewczynki ukrywały się na Żoliborzu, przy ulicy Haukego 15. W ostatnich godzinach Powstania, kiedy rozpoczął się szturm na Żoliborz, spadły bomby, jedna z nich trafiła ten dom, dziewczynki zginęły pod gruzami - mówił Patryk Markuszewski.

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odsłonięto też odnowiony grób 9-letniego Edwarda Żebrowskiego, który zginął 30 września 1944 roku. Wcześniej w miejscu jego nagrobka znajdował się jedynie stary, przewrócony krzyż.


Odnowienie mogił było możliwe dzięki finansowemu wsparciu internautów.

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

31.07.2020 11:16
W tym roku podczas 5. edycji kampanii BohaterOn wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2020 08:00
O godz. 17:00, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, ale uroczystości związane z rocznicą powstania zaczynają się już o 8:30 złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", rozkazu rozpoczęcia Powstania. W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i  premier Mateusz Morawiecki.