Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza

Ocalały dzięki muzyce. 25. rocznica śmierci Władysława Szpilmana

Jego muzyka przetrwała wojnę, a historia życia stała się symbolem XX wieku. Władysław Szpilman – pianista, kompozytor i autor poruszających wspomnień – pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury. Jego pamiętniki stały się podstawą filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Ale Szpilman to także wybitny artysta, którego dorobek muzyczny pozostaje ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Dwójka II wojna światowa Polskie Radio kompozytor wspomnienie KULTURA MUZYKA

Zapomniany "czas osobliwy" w polskim teatrze. Granice zdrady podczas okupacji

- Celowo nazwałem tę książkę "Granice zdrady", a nie np. "Zdrajcy", bo też nie ja jestem od oceny. Daję czytelnikowi możliwość osądu, wydania własnej decyzji. Staram się też sam nie snuć domysłów, tylko zestawiać ze sobą świadectwa, źródła, dokumenty - mówił w Dwójce Marek Teler, autor książki "Granice zdrady. Artyści w czasie okupacji".
Zobacz więcej na temat:  Marek Teler Tomasz Mościcki Dwójka TEATR KULTURA II wojna światowa Ina Benita

Najcenniejszy szpieg w okupowanej Warszawie

Teodora Żukowska miała austriackie korzenie, znakomicie posługiwała się językiem niemieckim i podpisała volkslistę, ponadto cechował ją nieodparty urok osobisty - nadawała się więc jak ulał na stanowisko pracownicy okupacyjnej administracji. Niemcy nie domyślili się, że pod nosem samego gubernatora dystryktu warszawskiego pracuje agentka wywiadu Armii Krajowej. Jej działalność była kluczowa dla przygotowania Akcji Kutschera.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Pałac Brühla wywiad AK Armia Krajowa

Władysław Szlengel. "Moje wiersze są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei"

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa historia warszawy

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy