X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zmarł Henryk Wujec, wybitny działacz opozycji demokratycznej i polityk

15.08.2020 12:21
W sobotę nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała małżonka zmarłego Ludwika Wujec. Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.
nz Henryk Wujec
n/z Henryk WujecPAP/ Wojciech Pacewicz

Z wykształcenia był fizykiem. W 1962 roku rozpoczął działalność w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej. W latach 1976-1980 wraz z żoną Ludwiką Wujec działał w Komitecie Obrony Robotników, współorganizował pomoc dla pracowników Ursusa i Radomia. W maju 1977 uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie. Współpracował także z Towarzystwem Kursów Naukowych.

Był w gronie założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a w 1980 roku wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Działacz Komisji Krajowej i władz Regionu Mazowsze, po wprowadzeniu stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku - został internowany. We wrześniu 1982-go oskarżony o próbę obalenia ustroju i aresztowany. W 1984 roku był amnestionowany, i ponownie więziony - od czerwca do września 1986-go.

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku w w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. W 2012 roku został powołany do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a rok później do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych.

Pochodził z lubelszczyzny

Henryk Wujec urodził się 25 grudnia 1940 roku w Podlesiu koło Biłgoraja. W 1970-tym ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1977 roku - studia podyplomowe z zakresu technologii elektronowej na Politechnice Warszawskiej.

W 1989 został wybrany do Sejmu X-ej kadencji. Był sekretarzem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a od 1991 roku - Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej. Po kongresie zjednoczeniowym UD i KLD został członkiem Unii Wolności, której był także współzałożycielem. Miał mandat posła I, II i III kadencji Sejmu.

W 2002 znalazł się w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2005 należał do Partii Demokratycznej - demokraci.pl, z której wystąpił w 2006-tym, ze względu na udział ugrupowania w koalicji Lewica i Demokraci.

W 2014 roku był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą - KOSzU.

Henryk Wujec został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu. W 2015 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, w 2016-tym - razem z żoną Ludwiką Wujec - został laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.

IAR/PAP/dad