Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka opozycja opozycja demokratyczna Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Nie żyje prawnik i opozycjonista PRL Rafał Kasprzyk. "Był przyjacielem Solidarności i NZS"

W sobotę, w wieku 69 lat, zmarł Rafał Kasprzyk - adwokat, wykładowca akademicki, w czasach komunistycznych działacz opozycji niepodległościowej - poinformował w niedzielę przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc. - Odszedł człowiek - legenda opozycji niepodległościowej w czasach komunizmu. Był przyjacielem Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, środowisk walczących z komuną - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność opozycja demokratyczna NSZZ PRL regiony łódzkie

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN regiony lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Spotkanie premiera Morawieckiego z Cichanouską. Rozmowy m.in. o wsparciu Rosji przez białoruskie władze

Rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską powiedział, że opozycja białoruska odgrywa w ostatnim czasie dużą rolę, jeśli chodzi o ruchy antywojenne. - To bardzo ważne, bo na Białorusi jednak wśród obywateli jest przekonanie o tym, że nie należy przystępować do działań wojennych - mówił rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 opozycja demokratyczna Swiatłana Cichanouska premier Mateusz Morawiecki polityka Białoruś POLSKA

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska opozycja opozycja demokratyczna pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński Jakub Kukla

Prawnik, patriota, prezydent. 73. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego

73 lata temu, 18 czerwca 1949 roku, urodził się Lech Kaczyński, prezydent Polski w latach 2005-2010. W swoich wystąpieniach jako głowa państwa wielokrotnie podkreślał potrzebę jedności wśród Polaków, zwracał uwagę na patriotyzm i tożsamość historyczną Polski jako fundamenty budowania pozycji naszego kraju w Europie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość opozycja demokratyczna katastrofa smoleńska zjednoczona prawica

Proces dziennikarzy niezależnej redakcji BiełaPAN. Białoruskie władze: to formacja ekstremistyczna

Przed sądem w Mińsku stanęło czworo dziennikarzy niezależnej białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN. Wśród nich jest redaktor naczelna Iryna Leuszyna. Wszyscy oskarżani są o stworzenie lub udział w "formacji ekstremistycznej". Według niezależnych organizacji proces jest motywowany politycznie. Toczy się za zamkniętymi drzwiami.    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Mińsk opozycja demokratyczna dziennikarze media reżim

NASZ WYWIAD "Jest obawa, że zapadnie pierwszy wyrok śmierci dla opozycji demokratycznej". Białoruski działacz ostrzega

- Trwający obecnie w Grodnie proces tzw. grupy Mikoły Autuchowicza może zakończyć się pierwszym wyrokiem rozstrzelania wobec opozycji białoruskiej – alarmuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk. Niedawno Aleksander Łukaszenka podpisał dekret, poszerzający zakres stosowania kary śmierci na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś opozycja demokratyczna kara śmierci Aleksander Łukaszenka

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm HISTORIA