Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

PR24 "Białoruś chce być w Europie". Paweł Łatuszka zapowiada dalszą walkę z reżimem Łukaszenki

- Przed nami jest teraz kolejne wyzwanie, chodzi już nie tylko o demokrację, prawa człowieka, ale o istnienie państwa białoruskiego. Rosja robi wszystko, żeby zniszczyć nasz kraj - powiedział w Polskim Radiu 24 białoruski dysydent i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. - Chcemy być członkiem Unii Europejskiej. Należymy historycznie do Europy i chcemy być w Europie - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Łatuszka Europa Europa Wschodnia Białoruś opozycja demokratyczna Mirosław Skowron ŚWIAT

Nagroda im. Anny Lindh. Tegoroczną laureatką została Swiatłana Cichanouska

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska została tegoroczną laureatką Nagrody imienia Anny Lindh. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Pamięci Anny Lindhs, której celem jest promowanie dialogu międzykulturowego i społeczeństwa obywatelskiego w obliczu rosnącej nieufności i polaryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś opozycja demokratyczna więźniowie polityczni ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Sankcje wobec Białorusi. Romaszewska-Guzy dla Polskiego Radia: tam panuje brutalny terror

- Wstępna zgoda ambasadorów unijnych krajów na kolejne sankcje wobec Białorusi to zapowiedź, że nareszcie rządy europejskie ostatecznie podejmą taką decyzję. Zgłaszaliśmy również potrzebę wprowadzenia szerokich sankcji personalnych i one też, przynajmniej częściowo, mają zostać poszerzone. To, co robi Łukaszenka ze swoimi obywatelami, nie mieści się w głowie - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Agnieszka Romaszewska sankcje Unia Europejska Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Europa prawa człowieka sankcje Unii Europejskiej

Białoruś: w szpitalu więziennym zmarł znany opozycjonista

Na Białorusi "w niewyjaśnionych okolicznościach", na oddziale intensywnej terapii zmarł nocą 11 lipca artysta Aleś Puszkin - poinformowało we wtorek Centrum Praw Człowieka Wiasna, powołując się na jego żonę. Puszkin odbywał wyrok w kolonii karnej, to jeden z więźniów politycznych białoruskiego reżimu - podkreślają obrońcy praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś prawa człowieka opozycja demokratyczna

IPN opublikował wyniki śledztwa ws. zabójstwa Stanisława Pyjasa. Możliwe wznowienie postępowania

IPN poinformował, że Stanisław Pyjas został najprawdopodobniej wypchnięty przez balustradę klatki schodowej z wysokości II piętra. Prokurator IPN w 2019 roku umorzył w śledztwo ws. zabójstwa przez funkcjonariuszy SB z powodu niewykrycia sprawców. Postępowanie może być podjęte na nowo.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo PRL służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna IPN POLSKA społeczeństwo

TYLKO U NAS Matka i ojciec za kratami, dzieci wychowuje babcia. "1525" pokazuje twarze więźniów politycznych z Białorusi

To ostatni moment, by ją zobaczyć. W Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie przy ulicy Foksal wystawiona jest instalacja z 1525 portretami więźniów politycznych, umieszczonymi za drutem kolczastym. Prezentacja wystawy z udziałem rodzin uwięzionych i byłych osadzonych miała miejsce 5 czerwca.  W muzeum ogladać można także "Świątynie Pawła Siewiaryńca": obrazy kościółów i cerkwi, które uwięziony przesyłał w listach zza krat.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni Raport Białoruś opozycja demokratyczna muzeum Paweł Łatuszka

TYLKO U NAS Paweł Siewiaryniec trzy lata za kratami. "W wolnej Białorusi napiszą o takich jak on w podręcznikach"

7 czerwca mijają trzy lata od aresztowania jednego z liderów opozycji białoruskiej Pawła Siewiaryńca. Został on skazany na siedem lat więzienia. - Paweł Siewiaryniec od młodości przejawiał talenty lidera. Współzakładał Białoruską Chrześcijańską Demokrację - mówił portalowi PolskieRadio24.pl działacz Wiaczesław Siwczyk. - Wierzę, że to ofiara nie na darmo (...). W domu czeka na niego żona, mały synek - ich sytuacja jest bardzo trudna, jak też wielu innych rodzin więźniów politycznych - mówił działacz. Opowiadał także o tym, jak Siewiaryniec zaczął działalność w opozycji i o tym, jak w celi stał się osobą wierzącą.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni NASZ WYWIAD Raport Białoruś opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

TYLKO U NAS 111 dni bez wieści, trzy lata od aresztu Statkiewicza. "Zawsze protestował przeciw rosyjskiej ekspansji na Białorusi"

W środę 31 maja mijają trzy lata od aresztowania Mikoły Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej. Od 111 dni nie ma z nim kontaktu. Choć z pewnością pisze listy do krewnych i przyjaciół, korespondencja od niego jest blokowana. - Od zawsze widział miejsce Białorusi w Europie i protestował przeciw ekspansji Rosji w naszym kraju - mówił Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. Dziś poznamy odpowiedź rządu na działania Mińska

Polski rząd poinformuje o tym, jak Warszawa zareaguje na represje wobec działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.  Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Poczobut Białoruś opozycja demokratyczna prawa człowieka Polacy na Białorusi

Reżim na Białorusi. Cichanouska: Międzynarodowy Trybunał Karny powinien wydać nakaz aresztowania Łukaszenki

Musimy doprowadzić do globalnego impeachmentu Łukaszenki i zakończyć jego zbrodnie. Międzynarodowy Trybunał Karny powinien wydać nakaz aresztowania Alaksandra Łukaszenki - stwierdziła w piątek podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Paweł Łatuszka opozycja demokratyczna Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka represje zbrodnie wojenne Europa ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin