Polskie Radio
Section05
Henryk Wujec

Komunikat KOR. Jawna obrona robotników przed represjami władz PRL

29 września 1976 roku ukazał się pierwszy numer Komunikatu Komitetu Obrony Robotników - organu prasowego Komitetu Obrony Robotników. Poświęcony był represjom po wydarzeniach czerwcowych oraz pomocy dla rodzin prześladowanych robotników, jednak najważniejszymi informacjami były nazwiska, adresy i telefony członków KOR. 
Zobacz więcej na temat:  KOR Antoni Macierewicz Komitet Obrony Robotników Henryk Wujec Jacek Kuroń Piotr Naimski Radom robotnicy Czerwiec 1976 HISTORIA

Jan Lityński: Henryk Wujec był człowiekiem niezwykłej pracowitości i odwagi

- Miał niespożytą energię. Wiecznie coś robił, wiecznie był aktywny i nie był w stanie usiedzieć na miejscu, tylko poświęcał się dla innych. Nigdy nie chciał być numerem jeden, za to miał ambicję, by coś zrobić - opowiadał Jan Lityński, wspominając działacza "Solidarności", członka KOR i prezydenckiego doradcę Henryka Wujca.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec odeszli 2020 Michał Szułdrzyński wspomnienie Dwójka Jan Lityński

Początek przemian ustrojowych. 40 lat temu powstał NSZZ "Solidarność"

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele. Władze zgodziły się na realizację 21postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Solidarność Henryk Wujec IPN Białoruś Litwa język polski

Pogrzeb Henryka Wujca. Działacz opozycji w PRL pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

W Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. pogrzebowa Henryka Wujca, byłego działacza opozycji demokratycznej, członka KOR, działacza Solidarności, a po 1989 r. wieloletniego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  PRL POLSKA polityka Henryk Wujec Andrzej Duda opozycja demokratyczna Solidarność Order Orła Białego

Nie żyje Henryk Wujec. "Był postacią mityczną"

- Heniek był jedną z najbardziej popularnych osób w "Solidarności". On tym się różnił od wszystkich innych ludzi, że jak coś robił, to robił na 150 procent. Po prostu żył tym, że jeździł z akcją pomocy. Znajdował chętnych, był też motorem akcji w Ursusie. Opowiadało się o nim anegdoty, na przykład, że miał takie plastikowe torby, w których nosił całe archiwum "Solidarności" - wspominał Henryka Wujca Jan Lityński, jeden z działaczy opozycji w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec Dwójka Wacław Holewiński

"Henryk Wujec prowadził Polskę do przełomu". Prof. Aleksander Hall wspomina zmarłego przyjaciela z opozycji

- Kieruj się wartościami i idź uczciwa drogą przez życie nawet jeśli to będzie dużo kosztować - taki testament zostawił po sobie zdaniem prof. Aleksandra Halla, śp. Henryk Wujec. Był opozycjonistą w okresie PRL i jednym z założycieli "Solidarności". Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Warszawie. Miał 79 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Henryk Wujec Solidarność opozycja demokratyczna Ursus Radom Czerwiec 1976

"Doszedłem do przekonania, że pewnie mnie zamordują"

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Polskim Radiu 24 emitujemy wspomnienia świadków wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. Bogdan Borusewicz, Małgorzata Łopińska, Krzysztof Wyszkowski, Janina Jankowska, Henryk Wujec, Jan Rulewski, Agnieszka Romaszewska, Andrzej Gwiazda, Maciej Iłowiecki, Romuald Szeremietiew i Bogdan Lis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Bogdan Borusewicz historia Polski historia PRL Krzysztof Wyszkowski Janina Jankowska Henryk Wujec Andrzej Gwiazda Jan Rulewski Agnieszka Romaszewska Marcin Gugulski Andrzej Drzycimski