X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska będzie produkować szczepionkę przeciw COVID-19

03.03.2021 12:51
Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że PFR sfinansuje inwestycje w produkcję szczepionki. - Jesteśmy przekonani, że Polska dołączając do grona producentów szczepionki będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno w tym, jak i w przyszłym roku - podkreślił prezes PFR. Dodał, że produkcja szczepionki w Polsce zwiększy pewność jej dostaw. Transfer technologii ma nastąpić w II kwartale.
Audio
  • Polska będzie produkować szczepionkę przeciw COVID19 - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Zarząd firmy Mabion poinformował, że zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Zawarł też dziś porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie inwestycji do 40 milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.

Zarząd poinformował też, że zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 milionów złotych z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na COVID-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że projekt współpracy polskiej firmy Mabion z producentem szczepionek Novavax był wspierany przez Kancelarię Premiera. W rozmowach między obydwoma spółkami uczestniczyli przedstawiciele rządu. Prezes Mabion Maciej Wieczorek poinformował, że rozmowy z firmą Novavax rozpoczęto kilka miesięcy temu. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.

Polski rząd rozważa także możliwość zakupu szczepionki na COVID-19 z Chin. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda rozmawiał o ewentualnym zakupie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Jak zaznacza wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, preparat musi być skuteczny i bezpieczny.

Morawiecki: zabezpieczamy strategiczne interesy Polski

Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że dzięki umowie z firmą Novavax polska spółka Mabion zyska możliwość produkcji szczepionek przeciwko Covid-19. - To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli - napisał premier Morawiecki. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania” - czytamy we wpisie premiera.

Dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 3 marca 2021

Szef polskiego rządu podkreślił, że umowa na produkcję szczepionek w Polsce to skutek starań, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż polskie rozwiązania. Przypomniał jednocześnie, że do tej pory Polakom podano już ponad 3 miliony szczepionek, a Narodowy Program Szczepień jest ograniczony jedynie przez niewystarczającą liczbę, dawek dostarczanych przez producentów szczepionek.

Umowa z Novavaxem

Na podstawie umowy zawartej z amerykańską firmą Mabion - przy udziale Novavax - "podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie Spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej". Umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku. Mabion podał, że wraz z zawarciem umowy ramowej strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych spółce w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Zakres prac zleconych w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do Mabionu. Ponadto obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki oraz wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki. Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem.

Jak podano, intencją stron umowy jest - w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej - możliwość włączenia zakładu Mabionu w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień, dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.


IAR/ep/dad