Polskie Radio
Section05
produkcja

Rosja przejmuje aktywa Renault. "To pierwsza tak duża nacjonalizacja zachodniej firmy"

Rosyjskie aktywa koncernu Renault stają się własnością państwa - informuje portal money.pl powołując się na rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu. To pierwsza tak duża nacjonalizacja zachodniej firmy w Rosji. Francuski producent samochodów posiadał prawie 68 proc. udziałów w spółce joint venture z Rostec, która jest właścicielem AvtoVAZ.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja renault produkcja samochody

Problem BMW z półprzewodnikami. Nowe auta bez systemów multimedialnych

Ostatnie dwa lata to ciężki okres dla branży motoryzacyjnej – wszystko za sprawą niedoborów chipów, które w dzisiejszej technologii odpowiadają za większość systemów w nowych samochodach. W związku z utrudnionym dostępem do półprzewodników BMW zostało zmuszone do dostarczania klientom aut bez systemu Apple CarPlay i Android Auto.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bmw Bawaria Niemcy technologie półprzewodniki Apple android produkcja

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK lekko się obniżył. Najnowsze dane

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego obniżył się w maju o 3,7 pkt., po marcowych i kwietniowych wzrostach. Zdaniem analityków PIE zdecydowały o tym m.in. spadki w zakresie inwestycji i zamówień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny ropa naftowa BGK inflacja przedsiębiorstwo transport logistyka POLSKA handel recesja produkcja przemysłowa produkcja

Poprawia się bieżąca sprzedaż i płynność finansowa firm. Kwietniowy indeks koniunktury idzie w górę

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wzrósł w kwietniu wobec poprzedniego miesiąca o 6,2 pkt. do 108,6 pkt. Zdecydowały o tym poprawa płynności finansowej firm i wzrost wartości bieżącej sprzedaży. W obecnym odczycie pięć spośród siedmiu składowych indeksu znalazło się powyżej poziomu neutralnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo łańcuch dostaw produkcja sprzedaż inwestycje popyt

Przychody na poziomie 3,5 mld zł. Krajowa Grupa Spożywcza ma być najważniejszym graczem na rynku

- Krajowa Spółka Cukrowa z wniesionymi do niej spółkami może osiągnąć po przekształceniu w Krajową Grupę Spożywczą przychody na poziomie 3,5 mld zł - uważa wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Według niego nowy podmiot zyska też stabilność dzięki dywersyfikacji działalności i będzie wspierać rolników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Aktywów Państwowych produkcja rolnictwo żywność

Amerykanie wypracowują ponad 20 proc. dochodu światowego. Co stanowi o ich gospodarczej sile?

Stany Zjednoczone z PKB nominalnym wynoszącym 23 bln dolarów tworzą największą gospodarkę świata. Amerykanie wypracowują ponad 20 proc. dochodu globalnego. Do ścisłej światowej czołówki należą m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, branża IT, energetyka - podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stany Zjednoczone USA przemysł produkcja eksport import farmacja motoryzacja branża it inwestycje zagraniczne innowacje

Polski holding spożywczy powstanie w ciągu kilku tygodni. "Przyjdzie również czas na sieć handlową"

- Jeszcze w pierwszym półroczu tego roku powinien rozpocząć działalność holding spożywczy - zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że w różnych miejscach nabywane będą zakłady przetwórcze, a wkrótce przyjdzie również czas na sieć handlową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo sprzedaż produkcja żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Polscy klienci i rosyjski produkt. Spory wybór innych marek

- Nie ma rosyjskich produktów, których byśmy nie mogli zastąpić m.in. produktem polskim. Cena będzie podobna i żaden konsument nie musi się martwić konsekwencjami ekonomicznymi dla siebie z powodu sankcji nałożonych na Rosję - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Edyta Wojtyla, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy konsument produkcja Rosja sankcje społeczeństwo marketing infografika

Jesteśmy bezpieczni, żywności nie zabraknie. Wicepremier: możemy wykarmić uchodźców i nadal będziemy eksporterem

- Polska jest dużym eksporterem żywności, co oznacza, że posiada duże nadwyżki, które pozwolą na wyżywienie obywateli naszego kraju, a także napływających z Ukrainy uchodźców - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak zaznaczył, w ubiegłym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 40 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo ceny paliw żywność produkcja

Cyberatak na dostawcę Toyoty. Produkcja stanęła, wdrożono prowizoryczny system

Toyota Motor Corp. ogłosiła w środę, że wznowi pracę w japońskich fabrykach. We wtorek działalność została wstrzymana ze względu na cyberatak na partnera Toyoty, Kojima Industries Corporation, producenta elementów z tworzyw sztucznych. Według japońskiej agencji informacyjnej Kyodo nie jest jasne, czy awaria systemu była związana z rosyjskim atakiem wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA toyota motoryzacja przemysł cyberbezpieczeństwo produkcja