Polskie Radio
Section05
produkcja

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej : strefy energetyczne obniżą ceny nawet o 1/3

Polska pod względem bezpieczeństwa energetycznego była, jest i będzie miała zapewnione stałe  dostawy energii, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja ulga podatkowa inwestycje zagraniczne energetyka

Rumuńskie koleje kupią polskie pociągi. Przetarg na kilkadziesiąt składów wygrała Pesa Bydgoszcz

Pesa Bydgoszcz wygrała pierwszy przetarg na dostawę 20 pociągów elektrycznych EMU Inter-Regio dla Kolei Rumuńskich. Dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak dodał, że Pesa przedstawiła również najkorzystniejszą ofertę w drugim postępowaniu przewoźnika na dostawę w trzech transzach 62 pojazdów EMU Regio, które ma zostać wkrótce rozstrzygnięte.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma kolej pociągi produkcja eksport POLSKA

Współpraca inwestycyjna Korea Płd.-Polska. Minister Buda: Polska stanie się centrum przemysłowym Europy

Polska, dzięki współpracy inwestycyjnej z Koreą Płd., stanie się centrum przemysłowym Europy - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Koreańskie firmy zainteresowane są współpracą m.in. w sektorze infrastruktury i energetyki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Korea Południowa produkcja przemysłowa produkcja przemysł Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju POLSKA eksport import handel

Większość Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie krajowych przedsiębiorstw

93 proc. Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie francuskich przedsiębiorstw, a tym samym gospodarki kraju - wynika z sondażu Opinionway z 2020 r. Odpowiadają na to francuskie sklepy promując lokalne produkty i oznaczając je np. napisami: "Smaki naszych regionów" czy "Nasze regiony mają talent".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Francja owoce warzywa żywność sklepy produkcja rolnictwo ŚWIAT społeczeństwo

Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej stawiają na innowacje. EBI: najwięcej inwestują polscy przedsiębiorcy

77 proc. firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje inwestycje w rozwój przedsiębiorstw - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Podkreślono, że w tym regionie na innowacje najwięcej przeznaczają firmy z Polski. EBI opublikował wyniki badania dotyczącego poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach w Europie Środkowo-Wschodniej "Aktualizacja modelu biznesowego: czy firmy z Europy Środkowo-Wschodniej inwestują wystarczająco dużo?".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA innowacje inwestycje produkcja firma przedsiębiorca

KE uznała sole litu za substancje szkodliwe. PIPC: odczujemy skutki ekonomiczne tej decyzji

Odczujemy skutki ekonomiczne zakwalifikowania przez Komisję Europejską soli litu, jako substancji szkodliwych. To wpłynie także na tempo Zielonej Transformacji - ocenił prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Sole litu wykorzystuje się m.in. w bateriach, w odnawialnych źródłach energii i zielonym transporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka akumulator produkcja Komisja Europejska

Zatrudnienie pozostaje stabilne. Eksperci: w najbliższych miesiącach siła nabywcza konsumentów będzie rosnąć

Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia - wskazał Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. Zwrócił uwagę, że w lipcu wynagrodzenia rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja inflacja płace Polaków płace zatrudnienie wynagradzanie wynagrodzenia społeczeństwo POLSKA

Minister Buda: dzięki liniom bezpośrednim zakłady będą miały dostęp do taniej energii z OZE

Dzięki liniom bezpośrednim wiele zakładów przemysłowych będzie miało łatwiejszy dostęp do taniej i zielonej energii z OZE, a prąd z pobliskiej farmy fotowoltaicznej będzie mógł trafić prosto do odbiorcy - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne OZE energia elektryczna energetyka prąd produkcja produkcja przemysłowa firma