Redakcja Polska

Caritas Polska pomaga mieszkańcom Jemenu

23.06.2021 11:48
Trwa tam największy kryzys humanitarny na świecie, wywołany trwającą 6 lat wojną domową. Ponad 20 milionów osób potrzebuje pomocy, a co drugi Jemeńczyk nie wie, kiedy zje kolejny posiłek.
Audio
Asystent medyczny i pacjenci w przychodni w wiosce Imran
Asystent medyczny i pacjenci w przychodni w wiosce ImranCaritas Polska

Ośrodek zdrowia w Al-Qalu'a, gęsto zaludnionej dzielnicy Adenu, to jedna z czterech placówek medycznych w ogarniętym wojną domową Jemenie, wspieranych przez Caritas Polska. Tysiące mieszkańców jemeńskiej stolicy mają dzięki niej szansę na szybkie uzyskanie pomocy lekarskiej. Problemem jest jednak brak podstawowych leków.

W Jemenie spustoszenie sieje też COVID19. System opieki zdrowotnej jest niewydolny, a mieszkańcom brakuje podstawowej wiedzy dotyczącej zasad higieny. W 2020 roku w odpowiedzi na pandemię Caritas Polska dostarczyła środki higieny osobistej, takie jak maseczki, rękawiczki i żele do dezynfekcji oraz przeprowadziła szkolenia dla okolicznych mieszkańców o metodach zmniejszających ryzyko zakażenia koronawirusem.

- Sytuacja w tym kraju jest dramatyczna: głód, brak wody, brak dostępu do pomocy lekarskie, brak środków do życia – mówi szef misji Caritas Polska w Jemenie Tomasz Kania i apeluje o wsparcie finansowe. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.