Polskie Radio
Section05
kryzys

"Helicopter money" w walce ze skutkami pandemii. Amerykanie dostaną pieniądze na konta

"Helicopter money" to zwrot, który coraz częściej pojawia się na ustach szefów państw na całym świecie. Oznacza on – dosłownie tłumacząc – "pieniądze z helikoptera", czyli sytuację, gdy państwo podejmuje decyzję o przekazaniu wszystkim obywatelom pomocy finansowej w formie gotówki bezpośrednio na ich konta. Na ruch taki zdecydowały się właśnie Stany Zjednoczone i wpisały "helicopter money" w pakiet stymulacyjny.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus USA dolary kryzys kryzys finansowy

Kino a epidemia. Niezwykle skomplikowana układanka

- To niewyobrażalna ilość pracy prawno-organizacyjnej, która jest w tej chwili przed Instytutem, stąd pomysł na współpracę między wieloma podmiotami. Tak PISF widzi swoją rolę, żeby być razem z twórcami. - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, komentując konsekwencje, jakie poniosą filmowcy z powodu epidemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Polski Instytut Sztuki Filmowej koronawirus kino kryzys Paweł Siwek Dwójka Poranek Dwójki

Ekspert: w sytuacji kryzysowej decydujące są lokalne struktury

– Powinniśmy mieć system informujący o niebezpieczeństwie, umożliwiający dobrą reakcję na zagrożenie, po czym pozwalający likwidować jego skutki. Z naszych analiz wynika, że nadal nie jest najlepiej – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Bieńkowski, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Najwyższa Izba Kontroli kryzys bezpieczeństwo straż pożarna policja