Polskie Radio
Section05
kryzys

Czy markety będą pracować krócej? Sieci handlowe reagują na kryzys energetyczny

Krótsze godziny otwarcia, redukcja oświetlenia, wyłączenie podświetlanych reklam, zamontowanie drzwi w lodówkach – to tylko niektóre ze sposobów, jakie stosują bądź planują zastosować sieci handlowe w związku z kryzysem energetycznym. Sposobom oszczędzania i dostosowywania się do nowych realiów przyglądał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo handel sklepy dyskont kryzys energetyka Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Ukraina otrzymała już 35 mld euro wsparcia. Szefowa MFW: kryzys stwarza ryzyko globalnej recesji

Społeczność międzynarodowa przekazała już 35 mld euro wsparcia dla Ukrainy - powiedziała w wywiadzie dla francuskiego tygodnika "Le Journal du Dimanche" szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa. Ekonomistka stwierdziła również, że osłabiona pandemią, wojną na Ukrainie i kryzysem inflacyjnym Europa znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wojna 2022 kryzys recesja inflacja bezpieczeństwo energetyczne MFW Unia Europejska

Reorganizacja polityki fiskalnej. Premier: mamy zapewnione 30-35 proc. prefinansowania na przyszły rok

Polska ma zapewnione 30-35 proc. prefinansowania na rok przyszły - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że aukcje obligacji będą organizowane, kiedy wydarzą się ku temu najlepsze, najwłaściwsze warunki. Szef rządu podkreślił, że polski system finansów publicznych jest stabilny, a system bankowy jest bardzo dobrze dokapitalizowany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Mateusz Morawiecki budżet Polski kryzys inflacja stopy procentowe

Podsumowanie szczytu UE. Dr Małgorzata Bonikowska o ustaleniach unijnych przywódców

W czwartek i piątek w Brukseli miał miejsce szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym obradowano m.in. o sankcjach wobec Rosji oraz kryzysie energetycznym. W Polskim Radiu 24 szczyt podsumowywali eksperci. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych wskazywała na najważniejsze ustalenia Rady Europejskiej i ich wpływ m.in. na walkę z kryzysem energetycznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Rada Europejska Rosja Ukraina kryzys wojna 2022 kryzys gospodarczy GOSPODARKA

"Szkoły i uniwersytety będą ogrzane, nie będzie nauki zdalnej". Zdecydowana deklaracja szefa MEiN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania z wyborcami w Łukowie (lubelskie) odniósł się do kryzysu energetycznego wywołanego przez rosyjską agresję na Ukrainę. Szef MEiN podkreślił, że "szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki energetyka kryzys

PR24 Dr Szymon Kardaś o kryzysie energetycznym w Europie i działaniach Rosji ws. gazociągów Nord Stream

Trwająca jesień i nadchodząca zima budzą niepokój w Europie Zachodniej w związku z obawą przed kryzysem energetycznym wynikającym z agresywnych działań Rosji. O gazociągach Nord Stream, Gazpromie, sytuacji energetycznej Europy i Rosji mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Szymon Kardaś energetyka gaz Nord Stream Nord Stream II Rosja kryzys

Walka z rosnącymi cenami energii w Europie. Koszty mogą przekroczyć nawet 500 mld euro

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii. Instytut zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu tego roku średnio o 50 proc. względem stycznia 2021 r. Największe wzrosty odnotowano w Holandii (180 proc.), Włoszech (144 proc.), Wielkiej Brytanii (132 proc.) i Estonii (121 proc.).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ceny dofinansowanie Europa kryzys

Czego uczy nas ten kryzys?

- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kryzys Dwójka Michał Szułdrzyński energetyka konsument

Agencja Rozwoju Przemysłu informuje o burzliwym okresie na rynku węgla. Najgorsza jest sytuacja w Europie

Agencja Rozwoju Przemysłu opublikowała opracowanie, w którym zaznacza, że "minione sześć miesięcy to najbardziej burzliwy okres w historii międzynarodowego rynku węgla w ostatnich kilku dekadach. Niewątpliwe najtrudniejsza jest sytuacja energetyczna w Europie". Na sytuacji korzystają natomiast kraje z rynków Azji-Pacyfiku.
Zobacz więcej na temat:  węgiel energia prąd kryzys ceny paliw pieniądze ŚWIAT Europa

Parlament Europejski oczekuje od KE propozycji reform rynku energii. "Obywatele chcą zdecydowanych działań"

Parlament Europejski oczekuje od Komisji Europejskiej zwykłych propozycji legislacyjnych, dotyczących reform strukturalnych rynku energii elektrycznej - oświadczyła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W Brukseli odbyło się spotkanie Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Parlament Europejski Komisja Europejska energetyka energia elektryczna kryzys

WYWIAD "Należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2". Minister Moskwa o rozwiązaniach na kryzys

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w wywiadzie dla PAP, że "w dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń".
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 kryzys Anna Moskwa energia prąd Unia Europejska POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA