Polskie Radio
Section05
kryzys

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki samotność depresja terapia psychoterapia język angielski Małgorzata Frydrych

Kryzys budżetowy w Niemczech. Grecy radzą im sprzedać swoje wyspy

Podczas kryzysu finansowego strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel nałożyła na głowy państw Europy Południowej rygorystyczne wymogi oszczędnościowe. W marcu 2010 r. gazeta "Bild" wzywała w nagłówku: "Zbankrutowani Grecy, sprzedajcie swoje wyspy, i Akropol też". Teraz w obliczu kryzysu budżetowego w RFN Grecy radzą to samo Niemcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy pkb Grecja kryzys deficyt budżetowy

Miażdżący sondaż dla paktu migracyjnego. Polacy zdecydowanie sprzeciwiają się relokacji

60 proc. badanych sprzeciwia się planowi relokacji imigrantów z Azji i Afryki do państw członkowskich Unii Europejskiej; unijny plan relokacji popiera 17 proc. badanych, 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z badania Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. W niedzielę 15 października oprócz wyborów parlamentarnych odbędzie się referendum. Osoby, które wezmą w nim udział odpowiedzą na pytanie: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys kryzys w Unii Europejskiej kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023

Minister Buda: rząd PiS jest gwarantem pomocy dla obywateli w sytuacjach kryzysowych.

Jeżeli pojawi się sytuacja, w której obywatele będą potrzebowali pomocy, jesteśmy gotowi im pomagać. Natomiast po drugiej stronie nie ma ani chęci, ani umiejętności - powiedział w poniedziałek w Warszawie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zastrzegł, rząd PiS jest gwarantem tego, że "jeżeli będą trudne czasy, będzie do kogo napisać, będzie z kim się spotkać, będzie reakcja na tę sytuację"
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa pomoc kryzys

"Niemcy znajdują się w kryzysie". Eksperci nie mają dobrych prognoz dla Berlina

Portal "Bild" poinformował, że badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka niemiec ekonomia pieniądze kryzys bezrobocie ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA

Kryzys banków regionalnych w USA narasta. Agencja Moody's obniżyła ratingi

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ratingi 10 regionalnych banków o jeden stopień i umieściła sześć gigantów bankowych w recenzji pod kątem potencjalnych obniżek. Spadek ratingów dotyczy małych podmiotów - sytuacja większych graczy nadal jest stabilna. Czy na amerykańskim rynku bankowym może tlić się zarzewie kolejnego kryzysu?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA banki kryzys kryzys gospodarczy kryzys finansowy

Piotr Słotwiński: obecnie w Irlandii pracuje się by opłacić mieszkanie

Ekonomia staje się dominującym czynnikiem powrotów Polaków z Irlandii. Pracy nie brakuje ale mamy w Irlandii ogromny kryzys mieszkaniowy. Brakuje mieszkań na wynajem a ceny najmu pochłaniają znaczną część pensji. Ceny kupna są bardzo wysokie. Praktycznie pracuje się po to by opłacić mieszkanie, co mija się z celem emigracji – mówi Piotr Słotwiński, dziennikarz, autor najstarszego bloga polonijnego w Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Irlandia mieszkanie mieszkanie dla młodych rodzina na swoim rodzina ekonomia ekonomia społeczna praca kryzys kryzys gospodarczy kryzys finansowy kryzys migracyjny kryzys w strefie euro Małgorzata Frydrych

Premier: przeszliśmy przez falę kryzysów najlepiej wśród krajów Europy

Porównując nasz wzrost gospodarczy do innych krajów europejskich mogę powiedzieć, że przeszliśmy przez falę kryzysów, Covid, kryzys energetyczny, kryzys inflacyjny, wojnę na Ukrainie, poszarpane łańcuchy produkcji, najlepiej wśród krajów Europy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA sytuacja finansowa premier Mateusz Morawiecki kryzys 800+ bezrobocie