Polskie Radio
Section05
Jemen

Raj podatkowy czy "piekło nieuczciwości podatkowej"?

- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak podatki Komisja Europejska Finlandia Jemen Paweł Drozd

Na Wyspach króluje polityczny chaos. "Premier może odejść"

- Według jednej z gazet zabrakło ośmiu podpisów, by rozpocząć oficjalny proces odwoływania premier lub przynajmniej dyskusję w tej sprawi - mówił w Jedynce Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza BRITANNIA na Uniwersytecie Warszawskim). Nie jest też pewne, czy w grudniu zaczną się negocjacje o umowie handlowej z UE, która ma zatrzymać inwestycje na wyspach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dariusz Rosiak Wielka Brytania Brexit Theresa May Beata Płomecka Więcej świata Jemen Unia Europejska

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

Epidemia cholery i wojna domowa pustoszą Jemen

Do ponad 300 tys. osób wzrosła liczba zakażonych cholerą w Jemenie. Od końca kwietnia państwo zmaga się z epidemią cholery, w wyniku której śmierć poniosło już blisko 2 tys. ludzi. Sytuację pogarsza tocząca się na terytorium kraju wojna domowa. O trudnej sytuacji politycznej i społecznej Jemenu mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Tadeusz Strójwąs, były dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jemen cholera ONZ