X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes Domu Białoruskiego Aleś Zarembiuk nie ma wątpliwości, że Wital Szyszow został zamordowany

03.08.2021 16:32
Prezes Domu Białoruskiego w Warszawie Aleś Zarembiuk powiedział, że jest przekonany, iż za zabójstwem Witala Sziszowa stoją białoruskie służby.
Aleś Zarembiuk
Aleś ZarembiukPortal Polskieradio.pl

Wital Szyszow był białoruskim aktywistą opozycyjnym, prowadził Dom Białoruski na Ukrainie. Zniknął wczoraj rano, po tym, jak wyszedł pobiegać. We wtorek ukraińska policja znalazła jego ciało - został powieszony w parku niedaleko swojego domu.

- Witalij Sziszow demaskował białoruskich agentów działających za granicą - przypomina Aleś Zarembiuk w Polskim Radiu 24. - Prowadził taką stronę, "agenci na eksport", były tam publikowane informacje o przedstawicielach służb, którzy inwigilowali białoruską diasporę na Ukrainie. Myślę, że to było główną przyczyną, dlaczego go zamordowano - dodał Aleś Zarembiuk.

Podobne ataki możliwe w Polsce

Prezes Domu Białoruskiego uważa, że białoruskie służby mogą planować podobne ataki w Polsce i na Litwie. - Dla Aleksandra Łukaszenki wszyscy, którzy nie są po jego stronie, są wrogami. A Polska to jest wróg numer jeden - powiedział aktywista.

Na Białorusi od dłuższego czasu nasilają się represje na tle politycznym i narodowościowym. Krajem od blisko dwóch dekad rządzi Aleksandr Łukaszenka - autorytarny prezydent oskarżany przez kraje Unii Europejskiej o regularne łamanie praw człowieka, prawa międzynarodowego oraz o fałszowanie wyborów w kraju.

Na rozkaz Aleksandra Łukaszenki służby białoruskie zastraszają i aresztują członków demokratycznej opozycji. Prześladowana jest również mniejszość polska na Białorusi.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Aleksander Łukaszenka

Ukraina: białoruski aktywista Wital Szyszow znaleziony powieszony w parku

03.08.2021 13:19
W Kijowie znaleziono zwłoki obywatela Białorusi, aktywisty Witala Szyszowa, który zaginął w poniedziałek - poinformowała we wtorek lokalna policja. Powieszone ciało znaleziono w jednym z miejskich parków nieopodal miejsca zamieszkania mężczyzny. Badana ma być m.in. wersja upozorowanego na samobójstwo morderstwa.

Blinken ws. Cimanouskiej: Łukaszenka dążył do popełnienia kolejnego aktu ponadnarodowych represji

03.08.2021 15:24
Sekretarz stanu USA Antony Blinken skrytykował we wtorek działania władz Białorusi wobec lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej, która otrzymała w ambasadzie RP w Tokio polską wizę humanitarną. Według Blinkena próba zmuszenia Cimanouskiej do powrotu na Białoruś to niedopuszczalne "ponadnarodowe represje".