Polskie Radio
Section05
Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Szczyt Biden-Putin a Białoruś. Doradca Cichanouskiej: reżim jest w histerii, jedyne rozwiązanie to nowe wybory

- Odpowiedź społeczności międzynarodowej na incydent związany z lotem samolotu linii Ryanair relacji Ateny-Wilno dowodzi, że potrafi ona w razie potrzeby działać szybko i efektywnie. Jedyna droga do rozwiązania tego kryzysu na Białorusi to konsekwentna presja na reżim – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Walery Kawaleuski, doradca Swiatłany Cichanouskiej, komentując sytuację na Białorusi w perspektywie zbliżającego się szczytu Biden-Putin.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 USA polityka polityka zagraniczna USA NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Białoruś Joe Biden Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś

Wiceszef MSZ: polska mniejszość na Białorusi ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności

- W rozmowie z jednym z liderów Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Pisalnikiem potwierdziłem pełne i nieustające wsparcie dla polskiej mniejszości na Białorusi, która ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności w swojej ojczyźnie - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka represje mniejszości narodowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja ŚWIAT

"17 września 1939 to dzień jedności dwóch totalitaryzmów". IPN o białoruskim dniu jedności narodowej

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - oświadczył IPN, który odniósł się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski Związek Sowiecki Białoruś Aleksander Łukaszenka

"Rosja zdecyduje o dalszych wydarzeniach". Prof. Żurawski vel Grajewski o sytuacji Łukaszenki

- Gdy Rosja zdecyduje o usunięciu Aleksandra Łukaszenki, to będzie chciała z tego tytułu otrzymać korzyści od Zachodu. Zostanie to przedstawione jako wymuszoną przez Rosję demokratyzację. Mamy do czynienia z teatrem politycznym, ale tak propagandowo Rosja będzie to sprzedawała - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka ŚWIAT

Bildziukiewicz: mamy do czynienia ze spójnością przekazu

- Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją z East Stratcom Task Force.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Rosja dezinformacja Beata Płomecka ŚWIAT Paweł Lekki

WYWIAD Cichanouska: Polska i Litwa powinny być przykładem dla innych państw

- Polska, Litwa i kilka innych krajów robią, co mogą w sprawie Białorusi i powinny być przykładem dla innych państw - oceniła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w rozmowie z PAP. Wezwała do odważnych działań. - Wesprzyjcie Białorusinów w walce, nie ma co czekać, bo będzie tylko gorzej - apelowała.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Europa Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka represje wywiad ŚWIAT

FELIETON Cichanouska chce dobrze, ale brakuje jej politycznego wyczucia. Felieton Miłosza Manasterskiego

Swiatłana Cichanouska przyjechała do Warszawy odkłamać antypolską propagandę Łukaszenki. Szkoda, że zabrakło jej doświadczenia politycznego, by nie dać się instrumentalnie wykorzystywać wiceprzewodniczącemu PO Rafałowi Trzaskowskiemu - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka represje Platforma Obywatelska opozycja polityka felieton POLSKA

Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem. - Łukaszenka wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu - ocenia Szymon Kardaś z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska sankcje Aleksander Łukaszenka Rosja Magdalena Skajewska

"Jego słowa są wymuszone przemocą i groźbami ". Rodzice Pratasiewicza o udzielonym przez syna wywiadzie

Białoruski bloger i opozycjonista Raman Pratasiewicz jest w więzieniu torturowany, zarówno psychicznie jak i fizycznie - przekonują jego rodzice w rozmowie z niemiecką agencją DPA. Słowa te są reakcją na wyemitowany wczoraj w białoruskiej telewizji wywiad z ich synem, który 23 maja został zatrzymany w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś opozycja Aleksander Łukaszenka