Polskie Radio
Section05
Aleksander Łukaszenka

Eksperci po spotkaniu Putin-Łukaszenka: czy dojdzie do pogłębionej integracji Rosji z Białorusią?

Na spotkaniu w Soczi z Władimirem Putinem Alaksandr Łukaszenka przypomniał o pogłębionej integracji Rosji z Białorusią, co źle wróży białoruskiej suwerenności – mówi ekspert Alaksandr Kłaskouski. Według politologa Walera Karbalewicza Łukaszenka wystąpił jako zwycięzca, który zdławił protesty w swoim kraju.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy

Na rozmowach w Soczi na południu Rosji Aleksandr Łukaszenko podziękował Władimirowi Putinowi za pomoc gospodarczą Moskwy dla Mińska. Białoruski dyktator oświadczył, że do podpisania gotowe są już niemal wszystkie z 33 map drogowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin integracji. Czy złe relacje Rosji i Białorusi z Zachodem spowodują większą integrację obu państw?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa

Spotkanie Łukaszenki i Putina. Tesławski: Rosji zależy na utrzymaniu integracji z Białorusią

- Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rosji szukał potwierdzenia utrzymania kursu na integrację, który został między Rosją i Białorusią wyznaczony dawno temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, z portalu nawschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny opozycja Władimir Putin Unia Europejska Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka

Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

Sąd w Mińsku skazał na dwa lata pozbawienia wolności dwie dziennikarki Telewizji Biełsat, nadającej po białorusku z Polski i w większości tworzonej przez Białorusinów. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji. - To wszystko ma na celu przestraszenie ludzi przed spodziewanym powrotem protestów na wiosnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Agnieszka Romaszewska Radosław Pyffel Białoruś Więcej świata Aleksander Łukaszenka

Zatrzymania dziennikarzy na Białorusi. Ekspert: dzięki sytuacji w Rosji, Łukaszenka może skupić się na represjach

- Sprawa Nawalnego bardzo osłabiła Putina i zewnętrznie i wewnętrznie. Dzięki temu Łukaszenka ma większy oddech i może skupić się na tym, co konsekwentnie realizuje, czyli na mocnym rozprawieniu się z dziennikarzami - powiedział o sytuacji na Białorusi Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Aleksiej Nawalny represje dziennikarze więźniowie polityczni areszt ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"To jest nie do przyjęcia". Ambasady państw UE i USA apelują o powstrzymanie represji na Białorusi

Zachodni dyplomaci wezwali białoruskie władze do powstrzymania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. W wydanym oświadczeniu ambasady państw należących do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii domagają się wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w związku z udziałem w akcjach protestacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska represje Europa prawa człowieka ŚWIAT Aleksander Łukaszenka USA

NASZ WYWIAD Było jak na zjeździe partii komunistycznej, wszyscy "za". "Łukaszenka wysłał sygnał Putinowi przed wizytą w Soczi"

- Aleksander Łukaszenka chciał poprzez zjazd ludowy wysłać komunikat do społeczeństwa na Białorusi i do wspólnoty międzynarodowej, że nie będzie żadnych zmian, system skutecznie funkcjonuje, nie będzie żadnych ustępstw w polityce wewnętrznej. Przekazał też przesłanie do Moskwy przed spotkaniem z Władimirem Putinem, które jeszcze w lutym planowane jest w Soczi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka