Redakcja Polska

Polacy wracają do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku

26.10.2021 14:23
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku - informuje zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, powołując się na raport GUS "Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Alii Sher

Ekspert zauważył, że to największy spadek emigracji od czasu dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej. - Efekt podobny do powrotów obserwowanych po kryzysie 2008-09 - wskazał.

Jednocześnie mamy do czynienia z utrzymującym się od kilku lat trendem. "Skala emigracji spada systematycznie od 2017 roku" - podkreślił na Twitterze Andrzej Kubisiak. Wówczas poza Polską mieszkało 2,54 mln rodaków, teraz - według ostatnich danych GUS - to 2,24 mln. 

Pożegnanie z Wielką Brytanią

"Za zmniejszenie się liczby emigrantów odpowiada głównie wynik dla Wielkiej Brytanii" - analizuje dane wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W tym kraju spadek to aż 164 tys. osób, co oznacza, że emigracja zmniejszyła się o blisko 1/4.

"Rok 2020 był trzecim z kolei rokiem, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii" - podkreśla z kolei GUS.

Procentowo jeszcze więcej Polaków opuściło Grecję, ale w wartościach bezwzględnych to zaledwie ok. 2 tys. osób.

Wyjazdy do pracy

Więcej Polaków zdecydowało się poszukać szczęścia w Holandii i Norwegii. Emigracja wzrosła też, choć w mniejszym stopniu, jeśli chodzi o Irlandię i Niemcy.

"Podobnie jak w poprzednich latach, głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy" - wskazuje GUS. 

Czasowo za granicą

Dane w raporcie dotyczą osób przebywających w ostatniej dekadzie czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy.

"Przez osoby przebywające czasowo za granicą należy rozumieć również takie osoby, które przebywają poza krajem często nawet przez wiele lat, ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę. Wyniki szacunków z założenia nie obejmują emigracji sezonowych Polaków, które z uwagi na czas ich trwania – najczęściej do trzech miesięcy – w większości krajów Wspólnoty podlegają uproszczonym procedurom formalno-prawnym lub w ogóle nie są rejestrowane" - czytamy w komunikacie GUS.

PR24/ho