Redakcja Polska

Ukraińskie wojsko wyparło Rosjan z Wyspy Węży na Morzu Czarnym

30.06.2022 16:08
Rosjanie zwolnili Wyspę Wężową na Morzu Czarnym. Jak informuje ukraińskie dowództwo - to wynik ataków dokonywanych przez ukraińską armię. Wyspa jest strategicznie ważnym obiektem, który był zajęty przez Rosję na początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.UKRAINIAN GROUND FORCES / Reuters / Forum

Jak poinformował Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Właerij Załużny - rosyjscy okupanci nie wytrzymali ukraińskich ataków artyleryjskich, rakietowych, oraz lotniczych i opuścili Wyspę Wężową. Jak podkreślił - znaczącą rolę w wyswobodzeniu odegrały ukraińskie samobieżne haubice "Bohdana". "Kłaniam się nisko konstruktorom i producentom ukraińskiej samobieżnej haubicy Bohdana, ponieważ ten rodzaj uzbrojenia odegrał dużą rolę w wyzwoleniu Wyspy Węży - podkreślił w czwartek na Facebooku generał Załużny. "Okupanci nie wytrzymali naszych ataków artyleryjskich, rakietowych oraz lotniczych i opuścili wyspę. (...) Dziękuję obrońcom obwodu odeskiego, którzy dołożyli maksymalnych starań na rzecz odzyskania strategicznie ważnej części Ukrainy.(...)" - napisał Załużny

Podziękował też zagranicznym partnerom za broń, która także przyczyniła się do zwolnienia strategicznie ważnej wyspy. Wcześniej o wycofaniu się z wyspy informowali sami Rosjanie. Wycofanie się resztek rosyjskiego garnizonu potwierdziło operatywne dowództwo "Południe" ukraińskiej armii. Zajecie wyspy ułatwiało Rosjanom kontrolowanie części akwatorium Morza Czarnego, oraz ostrzał południowych wybrzeży Ukrainy.

O atakach w rejonie Wyspy Węży armia ukraińska informowała od ponad tygodnia. Były to uderzenia m.in. na stację radarową i rosyjski system przeciwlotniczy.

Wyspa, która stała się symbolem

Niewielka wysepka o powierzchni zaledwie 0,17 km kw. jest położona w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju na granicy Ukrainy z Rumunią. Wojska rosyjskie zajęły ten obszar w początkowej fazie inwazji na Ukrainę (najazd nastąpił 24 lutego). Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. 

Wyspa zyskała rozgłos dzięki jej obrońcom, którzy w pierwszych dniach rosyjskiej agresji z poświęceniem odpierali ataki Rosjan. Gdy dowództwo rosyjskiego krążownika, bombardującego samotną placówkę, zażądało kapitulacji obrońcy udzielili niecenzuralnej odpowiedzi, którą powtórzyły media na całym świecie. Zdanie stało się symbolem ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Pojawiało się na koszulkach, plakatach, było malowane na ukraińskim sprzęcie wojennym. Poczta Ukrainy poświęciła obrońcom wyspy okolicznościowy znaczek.

W pierwszych dniach wojny Rosjanie informowali, że obrońcy wyspy zginęli w czasie walk. Po kilku tygodniach okazało się, że żołnierze żyją. Z rosyjskiej niewoli powrócili na Ukrainę podczas wymiany jeńców.

Projekt samobieżnej haubicy kalibru 155 mm typu Bohdana został opracowany w latach 2015-18 przez zakłady budowy maszyn w Kramatorsku i fabrykę ciężarówek KrAZ w Krzemieńczuku. Egzemplarze używane podczas wojny z Rosją są prototypami. Pierwsza publiczna demonstracja haubicy Bohdana odbyła się w 2018 roku w Kijowie podczas parady z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. Próby ogniowe przeprowadzono w październiku 2021 roku. Minimalny zasięg rażenia tego uzbrojenia wynosi 780 m, a maksymalny – do 50 km, gdy pocisk jest wspomagany rakietą.

PAP/IAR/dad