Polskie Radio
Section05
Morze Czarne

Rosja mobilizuje wszystkie jednostki? Okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

Korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji poinformował, że wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola. Obecnie północna zatoka portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, pozostaje pusta, co potwierdza zdjęcie opublikowane przez Radio Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Flota Czarnomorska flota wojsko Morze Czarne

Rosja gromadzi siły na Morzu Czarnym. "Jednostki gotowe do przeprowadzenia ostrzałów"

Rosyjskie zgrupowanie wojskowe na Morzu Czarnym obejmuje co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne; jednostki te, wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących, są gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych - zaalarmowało w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Morze Czarne

Ukraińscy żołnierze trafili rosyjską fregatę? Media: okręt płonie

W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował portal dumskaya. Według źródła okręt mógł zostać trafiony ukraińskim pociskiem rakietowym. W czwartek wieczorem na okręcie doszło do eksplozji, wskutek której rozprzestrzenił się pożar. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe serwis wschodni Morze Czarne

"Każda rakieta zmniejsza liczbę zamordowanych cywilów". Kumoch o dozbrajaniu Ukrainy

- Ukraina prosi dziś cały świat o broń, każda sztuka broni, każdy pojazd, haubica, rakieta przekazana Ukrainie zmniejsza liczbę zabitych cywilów, bo zmusza Rosję do wycofania się - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jakub Kumoch wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Rosja zbrodnie wojenne relacje polsko-ukraińskie eksport Morze Czarne Flota Czarnomorska marynarka wojenna

Polskie Radio 24 Zatopienie krążownika "Moskwa". Sawicki: ogromna strata Rosji, Ukraińcy są przygotowani do wojny

Niewątpliwie z punktu widzenia operowania Rosji na Morzu Czarnym zatopienie krążownika "Moskwa" jest ogromną stratą. Pytanie, czy w tej chwili Turcja dopuści kolejne krążowniki rosyjskie na Morze Czarne. Bo gdyby cieśnina Bosfor była zablokowana, to być może nie doszłoby dalej do dozbrajania floty rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. Gośćmi audycji byli także: Jarosław Zieliński z PiS, Marcin Kulasek z Lewicy i Mariusz Kałużny z SP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jarosław Zieliński Marek Sawicki ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja Moskwa Morze Czarne Flota Czarnomorska marynarka wojenna

Turcja podjęła decyzję. Rosyjskie okręty nie wpłyną na Morze Czarne

Turcja zdecydowała, że nie będzie przepuszczać okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele. - Wdrożyliśmy to, co zakłada Konwencja z Montreux i będziemy to robić od teraz - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Konwencja pozwala zamknąć cieśniny dla okrętów państw znajdujących się w stanie wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Morze Czarne Rosja Turcja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Europa

30 okrętów wypłynęło na Morze Czarne. Kolejne ćwiczenia sił rosyjskich

"Ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej" - przekazały służby prasowe floty, określając działania, które zbiegają się z koncentracją sił Rosji przy granicy z Ukrainą jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu. Państwa zachodnie ostrzegają, że Rosja może dokonać ataku na sąsiedni kraj, czemu z kolei zaprzecza Moskwa. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Morze Czarne ćwiczenia wojskowe konflikty międzynarodowe Flota Czarnomorska flota serwis wschodni NATO wojsko

"Na pierwszej linii zagrożenia rosyjską agresją". Szef Pentagonu odwiedzi trzy kraje

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin udał się w podróż w rejon Morza Czarnego, by wzmocnić sojusz z państwami, które doświadczają presji rosyjskiej. Amerykański polityk będzie im chciał przekazać wyrazy wdzięczności Stanów Zjednoczonych za ich wkład w działania w Afganistanie na przestrzeni dwóch dekad.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone NATO Europa Afganistan Morze Czarne

KARPACZ 2021 "Dobry interes dla obu stron". Wiceszef MSZ o wsparciu przez Niemcy Inicjatywy Trójmorza

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński jest pewien, że niezależnie od wyniku wyborczego nowy niemiecki rząd będzie kontynuował wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister spraw zagranicznych podsumował 5 lat współpracy państw leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 MSZ Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Trójmorze Niemcy Berlin Ukraina Mołdawia polityka USA Ameryka Europa Stany Zjednoczone ekonomia Adriatyk Bałtyk Morze Czarne