Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: dezinformacja weszła na stałe do repertuaru narzędzi oddziaływania Rosjan

19.08.2022 09:38
Dezinformacja weszła na stałe do repertuaru narzędzi, za pomocą których Rosjanie chcą oddziaływać na inne kraje – ocenił w piątkowym "Naszym Dzienniku" rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.
Żaryn: służby specjalne codziennie pracują dla Polski
Żaryn: służby specjalne codziennie pracują dla PolskiMateusz Jagielski/East News

Pytany, jak mocno Rosja ingeruje w przestrzeń informacyjną Polski, Żaryn stwierdził, że "zdecydowanie mamy do czynienia z klasycznymi działaniami dezinformacyjnymi, propagandowymi".

"Są one stale obserwowane w naszej przestrzeni informacyjnej i należy zakładać, że będzie to prowadzone w sposób ciągły – i to przez najbliższe lata. Dezinformacja weszła na stałe do repertuaru narzędzi, za pomocą których Rosjanie chcą oddziaływać na inne kraje" powiedział.

Gra na skłócenie

Podstawowe działania dezinformacyjne dotyczą - jak wskazał - stałych wątków, które sprowadzają się do jednego: poróżniania Ukraińców i Polaków.

"Rosjanie próbują przekonać Polaków do tego, że przyjmowanie uchodźców z Ukrainy jest wyjątkowo kosztowne dla naszego państwa, a przy tym generuje wiele problemów, co sprawia, że cała operacja jest wyjątkowo bezsensowna, a także niebezpieczna, bo w końcu nie wiemy, kogo przyjmujemy pod nasz dach czy kto zamieszka w najbliższym sąsiedztwie. Odnotowujemy również przekaz skierowany do Ukraińców i jest on prawie bliźniaczo podobny. Rosja próbuje przekonać Ukraińców do tego, że to nasz kraj jest bardzo niebezpieczny dla obcych" - wskazał.

Polsko-ukraiński sojusz solą w oku Putina

"Jak na dłoni widać, że zbliżenie polsko-ukraińskie uderza w interesy rosyjskie i dlatego też stara się skłócić oba narody. Te próby można zauważyć na szczeblu politycznym, społecznym, a także w naszych codziennych relacjach międzyludzkich. Tego rodzaju działania są obecnie dużo wyraźniejsze niż inne podejmowane przeciwko Polsce" – zaznaczył.

"Dostrzegamy też to, że rosyjska propaganda ochoczo i bardzo dokładnie śledzi bieżące wydarzenia w naszym kraju. I praktycznie każdego dnia stara się dostosować swój przekaz do tego, co aktualnie jest nośne medialnie. Robią to po to, aby oddziaływanie informacyjne na nasz kraj było jak najmocniejsze" - dodał Żaryn.

PAP/dad