Redakcja Polska

Szpiegowali na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia przeciw Rosjaninowi i Białorusinowi

04.01.2023 10:20
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
Rosjanin i Białorusin odpowiedzą przed sądem za szpiegostwo na rzecz GRU
Rosjanin i Białorusin odpowiedzą przed sądem za szpiegostwo na rzecz GRUMateusz Wlodarczyk / Forum

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierował 30 grudnia 2022 r. wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator oskarżył w nim obywatela Rosji oraz obywatela Białorusi za prowadzenie od 2017 r. do kwietnia 2022 r. działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. - Obaj zostali zatrzymani w kwietniu 2022 r. - przypomniała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

- W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji - wyjaśniła prokurator.

Szpiegowali jednostki wojskowe

Według ustaleń śledczych obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. - Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki - przekazała.

Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno-wschodniej części Polski. - W ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO - dodała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Od czasu zatrzymania obaj oskarżeni przebywają w areszcie.


IAR/PAP/dad