Redakcja Polska

"Czas bezinteresownej życzliwości". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wyznawcom prawosławia

07.01.2023 11:33
Życzę wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia - napisał premier Mateusz Morawiecki do wyznawców prawosławia.
Premier Morawiecki składa życzenia świąteczne wyznawcom prawosławia
Premier Morawiecki składa życzenia świąteczne wyznawcom prawosławiaAA/ABACA / Abaca Press / Forum

"Czas świąteczny to czas bezinteresownej życzliwości-właśnie takiej, jaką w mijającym roku Polacy okazali potrzebującym pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Życzę wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia" - czytamy na Twitterze premiera Mateusza Morawieckiego.

Święta Bożego Narodzenia w tradycji prawosławnej obchodzone są 13 dni po katolickich, według kalendarza juliańskiego, choć coraz częściej niektóre lokalne wspólnoty prawosławne obchodzą je zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Święta w cieniu wojny

W roku 2022 po rozpoczęciu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo zaczęły przechodzić pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), która została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

Takie zachowanie było wywołane postawą zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, który otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

W związku z tym Cerkwia Prawosławna Ukrainy (CPU) ogłosiła, że zezwala, by jej wierni obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia. Podkreśliła w ten sposób, że odcina się od daty 7 stycznia, kiedy to narodzenie Jezusa Chrystusa świętują Rosjanie i proputinowska Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

Prawosławie jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Liczebność wyznawców prawosławia szacuje się na całym świecie na ok. 150 mln. Dominują w takich krajach jak Grecja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra czy Rosja. W Polsce - według danych GUS ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. - przynależność do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób, lecz przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób.

PAP/dad