Polskie Radio
Section05
prawosławie

TYLKO U NAS "Ekumenizm to nie sprzedawanie prawdy za srebrniki świętego spokoju". Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

"Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" to hasło rozpoczynającego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on trwał do 25 stycznia, a jego historia sięga roku 1908. - Ekumenizm polega na wspólnym wgłębianiu się chrześcijan w to, co Bóg objawił - mówi Portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki aktualności katolickie Kościół ŚWIAT wiara protestantyzm prawosławie

Prawosławne tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne poprzedziły przypadająca w sobotę święta Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym - zakończył się długi, 40-dniowy post. W prawosławiu niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje są takie same jak w chrześcijaństwie zachodnim, ale są też specyficzne tradycje, jak dzielenie się prosforą czy łódeczka, będąca w Grecji symbolem Świąt i odpowiednikiem zachodniej choinki.
Zobacz więcej na temat:  prawosławie Boże Narodzenie święta wiara

Prawosławne Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Poprzedziło je wigilijne czuwanie

Część wyznawców prawosławia obchodzi w sobotę święta Bożego Narodzenia. Poprzedziły je nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne; to drugie w hierarchii ważności - po Wielkanocy - święto w prawosławnym kalendarzu. Spora część prawosławnych obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia: m.in. Grecy, Bułgarzy. Coraz częściej tę datę wybierają także Ukraińcy, ze względu na chęć odcięcia się od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, popierającej agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo prawosławie Boże Narodzenie

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 100. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus malarstwo chrześcijaństwo HISTORIA

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prawosławie Andrzej Duda Wigilia kancelaria prezydenta

"Fałszywe i obłudne". Świat reaguje na propozycję Putina dot. zawieszenia broni

Międzynarodowi liderzy polityczni skrytykowali propozycję Kremla w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie na czas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Władimir Putin polecił wczoraj ministrowi obrony wstrzymać ogień na całej linii frontu. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Boże Narodzenie Ukraina ŚWIAT Europa prawosławie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2023 Joe Biden Charles Michel Annalena Baerbock

Rosyjski "rozejm" na prawosławne Boże Narodzenie. ISW: to element wojny informacyjnej

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił - w związku z rozpoczynającym się prawosławnym Bożym Narodzeniem - 36-godzinne zawieszenie broni w wojnie z Ukrainą. Analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną uważają, że decyzja ta stanowi element wojny informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni prawosławie Boże Narodzenie wojna 2023

Kijowski Kościół odcina się od Moskwy. Ogłosił alternatywną datę świąt Bożego Narodzenia

Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła wiernym na celebrowanie świąt Narodzenia Pańskiego także w terminie zgodnym z kalendarzem juliańskim. Mogą oni jednak wybrać, czy chcą obchodzić Boże Narodzenie jak w cerkwi rosyjskiej - 7 stycznia, czy 25 grudnia - informuje WP.pl, powołując się na Politico.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja chrześcijaństwo prawosławie Kościół