Polskie Radio
Section05
prawosławie

NASZ WYWIAD Dietetyk: post pomaga zyskać równowagę. Harmonia ciała i ducha, aby zachować zdrowie

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele Wielki Post. Jest to czas czterdziestodniowego przygotowania do świętowania Triduum Paschalnego. Post jest też propozycją zmiany w żywieniu, zaczynając choćby od wstrzemięźliwości od mięs. - Post ma znaczenie lecznicze, ale to też integracja, harmonia ciała i ducha - mówi dietetyk Marzena Szymczak, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm Wielki Post zdrowie dieta odchudzanie prawosławie protestantyzm Przemysław Goławski

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia
Zobacz więcej na temat:  folklor Barbara Ogrodowska święta kultura ludowa prawosławie

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 101. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus malarstwo chrześcijaństwo HISTORIA

W Rosji usunięto pomnik Polaków - ofiar obozów workuckich. Ambasador RP: czyn haniebny, wypieranie pamięci o represjach

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski w piątek podkreślił, że usunięcie pod Workutą pomnika Polaków - ofiar obozów workuckich, to próba wypierania w Rosji pamięci o represjach. Ponadto ocenił, że ten czyn jako haniebny ze względu na to, iż pomnik miał formę krzyża, a więc symbolu chrześcijaństwa, wyznawanego także w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT HISTORIA historia Polski relacje polsko-rosyjskie Workuta pomniki represje chrześcijaństwo prawosławie Związek Sowiecki Rosja reżim Europa

Święto Przemienienia Pańskiego

Preobrażenie Hospodnie nazywane jest także Świętem Spasa czyli Zbawiciela. Obchodzi się je na pamiątkę, opisanego w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, przeobrażenia Jezusa Chrystusa na górze Tabor, w obecności trzech Jego uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. Opisy tego cudownego wydarzenia znaleźć można w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.            
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Barbara Ogrodowska antropologia prawosławie tradycja Hanna Szczęśniak wiara

"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym kościołów wschodnich

Premier Mateusz Morawiecki złożył na Facebooku w niedzielę życzenia wiernym kościołów wschodnich. Na grafice z życzeniami napisał: "Błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, które zwiastuje światu pokój i Zbawienie".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc prawosławie premier Mateusz Morawiecki POLSKA społeczeństwo

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej

Zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy - Epifaniusz w artykule dla "Ukraińskiej Prawdy" stwierdził, że "Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki". Kościół prawosławny obchodzi 16 kwietnia Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie prawosławie wiara Wielkanoc Rosja ŚWIAT Europa