Redakcja Polska

Sukces ukraińskich kontrataków. "Rosjanie nie wytrzymują naporu, cofają się"

11.05.2023 12:51
- Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km - powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.
Dowódca Sił Lądowych Ukrainy: w rejonie Bachmutu udane kontrataki
Dowódca Sił Lądowych Ukrainy: w rejonie Bachmutu udane kontratakiShutterstock/anmbph

- Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do dwóch kilometrów - napisał gen. Ołeksandr Syrski na Telegramie.

Generał poinformował również, że w niektórych rejonach najemnicy Wagnera zmuszeni byli przekazać swoje pozycje regularnym rosyjskim oddziałom, które są słabiej przygotowane. - Pomimo dużej koncentracji wojsk i głośnych deklaracji rosyjskich wojskowych zbrodniarzy o zamiarze zdobycia Bachmutu do 9 maja, przeciwnik nie zdołał zająć miasta - zaznaczył gen. Ołeksandr Syrski.

Generał wyróżnił wojskowych 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, która "w walce mocno uderzyła w przeciwnika".

Posłuchaj
00:55 Ukraina Paweł Buszko.mp3 Ukraińcy odnieśli sukces taktyczny w Bachmucie. Odbili tam część terytorium. O szczegółach Paweł Buszko. (IAR)

Relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział w ukraińskiej telewizji, że wrogie siły prowadzą zmasowany ostrzał ukraińskich pozycji, a sytuacja jest "trudna, ale pod kontrolą". - W ciągu doby na tym kierunku były 524 ostrzały, wróg ostrzeliwał nasze pozycje. Dlatego doniesienia o deficycie amunicji (po stronie rosyjskiej) to fake news - powiedział Serhij Czerewaty, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wagnerowcy tracą 100 ludzi dziennie

Poinformował on, że miało miejsce 28 starć, 10 nalotów lotniczych. Straty Rosjan to 203 zabitych i 216 rannych. Pięć osób wzięto do niewoli. Zniszczono m.in. 11 bojowych wozów piechoty przeciwnika, dwa transportery opancerzone, pięć polowych magazynów amunicji i jeden dron.

Serhij Czerewaty powiedział również, że siły Grupy Wagnera codziennie tracą "co najmniej 100 ludzi, a w ostatnim czasie więcej i nie mają źródeł uzupełnienia".


Bachmut, który jest niemal całkowicie zrównany z ziemią, Rosjanie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako "epicentrum" walk na całym froncie na wschodzie kraju.

Z relacji wynika, że po stronie rosyjskiej w walkach w mieście walczą siły Grupy Wagnera, a flanki wokół miasta osłaniają oddziały regularnych rosyjskich wojsk.IAR/PAP/NEXTA/dad