Redakcja Polska

Rosjanie wykorzystują stare pojazdy opancerzone jako ładunek wybuchowy

13.07.2023 11:58
W czerwcu pojawiło się kilka doniesień o wykorzystywaniu przez siły rosyjskie przestarzałych pojazdów opancerzonych wypełnionych kilkoma tonami materiałów wybuchowych - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosjanie używają starych pojazdów opancerzonych jako ładunków wybuchowych
Rosjanie używają starych pojazdów opancerzonych jako ładunków wybuchowychPAP/AA/ABACA

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, większość tych przypadków odnotowano w okolicach Marjinki niedaleko Doniecka, a rozpoczęły się one kilka dni po tym, gdy obszar ten wzmocniły jednostki czeczeńskie i jest realna możliwość, że to one zaczęły stosować tę taktykę; czeczeńscy bojownicy mają długą, sięgającą wojen z lat 90. XX wieku tradycje używania różnych improwizowanych ładunków wybuchowych. Ponadto podobne doniesienia, również dotyczące czeczeńskich oddziałów walczących na Ukrainie, pojawiły się w styczniu tego roku.

Wyjaśniono, że większość wypełnionych ładunkami pojazdów opancerzonych, z których załogi prawdopodobnie wyskoczyły po ustawieniu ich na kursie, prawie na pewno eksplodowała zanim dotarła do celu, wskutek albo min przeciwpancernych, albo bezpośredniego ostrzału, co stawia pytania o skuteczność tej taktyki. Wskazano jednak, że niezwykle duże eksplozje, które powodują te pojazdy, mogą mieć psychologiczny wpływ na siły obronne.


PAP/dad