Redakcja Polska

Sytuacja powodziowa na Słowenii stabilizuje się, choć woda nie ustępuje

07.08.2023 11:50
Rzeki w wielu miejscach wciąż wylewają, wiele dróg i połączeń kolejowych nadal jest zamkniętych, ale w kilku miejscach odwołano ewakuację
Audio
  • Słowenia: sytuacja powodziowa stabilizuje się, choć woda nie ustępuje [posłuchaj]
Polska ambasada apeluje do turystów o omijanie terytorium Słowenii w drodze do Chorwacji i Włoch
Polska ambasada apeluje do turystów o omijanie terytorium Słowenii w drodze do Chorwacji i Włoch PLinSlovenia/Twitter

Na Słowacji trwa usuwanie skutków weekendowych podtopień. W kilkunastu powiatach w środkowej i północnej części kraju nadal obowiązuje pierwszy lub drugi w trzypoziomowej skali stopień zagrożenia powodziowego.
Ulewne deszcze doprowadziły do wystąpienia rzek i potoków z koryt. W trzydziestu pięciu gminach ogłoszono w trakcie weekendu sytuację nadzwyczajną. W piętnastu obowiązuje ona nadal. Woda dostała się do piwnic i na partery budynków. Zalała też lokalne drogi. 

W wyniku ulew niedostępne są niektóre szlaki turystyczne w Wysokich Tatrach. Ratownicy z Horskiej Záchrannej Služby zaapelowali o ostrożność w pobliżu potoków, gdzie woda wystąpiła z koryt. Na dotkniętych podtopieniami terenach trwają prace zabezpieczające. "Obecnie sytuacja stabilizuje się, a zagrożenie powodziowe jest stopniowo odwoływane" - przekazało w komunikacie słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Słowenia powódź

Polski Czerwony Krzyż wysyła pomoc do ogarniętej powodzią Słowenii

06.08.2023 12:30
Po ulewnych deszczach i powodziach dwie trzecie terytorium Słowenii znalazło się pod wodą. To największa klęska żywiołowa w historii tego kraju. Północ i północny- wschód Słowenii są odcięte od świata.